Na Japonskem začetek sojenja nekdanjemu prvemu možu Mt Gox

Na sodišču v japonskem Tokiu je danes steklo sojenje nekdanjemu glavnemu izvršnemu direktorju borze bitnih kovancev Mt Gox Marku Karpelesu. Obtožen je poneverbe in manipuliranja s podatki, krivdo pa zanika, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Tokijska borza Mt Gox je veljala za eno največjih na svetu - v najboljših časih so na njej uporabniki opravili kar 80 odstotkov vseh transakcij z valuto bitcoin. Leta 2014 pa je zašla v težave, potem ko je vodstvo sporočilo, da je iz njihovih računov izginilo okoli 850.000 bitnih kovancev, ki so bili takrat vredni skoraj pol milijarde ameriških dolarjev. Borza je končala v stečaju.

V podjetju so sprva trdili, da je krajo bitcoinov hekerjem omogočila napaka v programski opremi. Pozneje je Karpeles trdil, da je 200.000 izgubljenih bitcoinov našel na neki spominski napravi.

Danes 32-letnega Karpelesa so aretirali avgusta 2015, nato pa ga po plačilu varščine izpustili na prostost. Obtožnica ga bremeni utaje in manipulacije s podatki - med drugim naj bi tako s prirejanjem podatkov pokrival zasebne izdatke ter stranke oškodoval za 341 milijonov jenov (tri milijone dolarjev), navaja nemška tiskovna agencija dpa. Branje obtožnice je trajalo dobro uro in pol.

"Pri Bogu prisežem, da sem nedolžen," je v japonščini tričlanskemu zboru sodnikov dejal obtoženi, sicer francoski državljan. "Bankrot Mt Goxa je mnogim povzročil veliko škode in kot glavni izvršni direktor družbe v tistem času se iz dna srca opravičujem," je dodal.

Ponovil je obtožbe o kraji. "Glavni razlog za izginotje bitcoinov je bil zunanji hekerski napad," je dejal. Sam naj bi si v sodelovanju z "različnimi entitetami" prizadeval najti ukradeno. "Ljudje mi ne bodo verjeli na besedo. Edina rešitev je, da najdem prave storilce," je dejal novinarjem po obravnavi.

Vrednost bitcoinov je v preteklosti močno nihala. Trenutno je za en bitcoin potrebno odšteti več kot 2300 dolarjev, s čimer se je njegova vrednost v zadnjih nekaj mesecih podvojila.

Zagovorniki virtualnih valut te vidijo kot učinkovit in anonimen način shranjevanja in transferja sredstev na spletu. Kritiki pa opozarjajo na nevarnosti, ki izhajajo iz šibke regulacije, načinov trgovanja ter nestanovitnosti.

Več iz rubrike