Močna rast svetovne trgovine, slovenski potrošniki optimistični

Svetovna trgovinska organizacija (WTO) je povišala napoved letošnje rasti globalne trgovine, potem ko so prvi podatki pokazali, da je ta v prvem polletju občutno narasla, predvsem na račun večjega povpraševanja iz Azije in Severne Amerike. Napoved letošnje rasti so v organizaciji povišali z 2,4 na 3,6 odstotka. V Sloveniji pa potrošniki še nikoli niso bili tako optimistično razpoloženi kot septembra.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Še lani je svetovna trgovina beležila 1,3-odstotno rast, letos pa v WTO beležijo precej boljše rezultate, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Organizacija s sedežem v Ženevi je leta opozarjala na skromno rast svetovne trgovine, ki se je ohladila po finančni krizi v letu 2008. Opozarjala je predvsem na vpliv naraščajočega protekcionizma v nekaterih večjih svetovnih gospodarstvih.

"Izboljšana napoved je pozitivna novica, vendar pa tveganja, ki ogrožajo svetovno trgovino, še obstajajo," je ocenil generalni direktor WTO Roberto Azevedo.

V Sloveniji

Vrednost kazalnika zaupanja potrošnikov v Sloveniji je bila septembra za eno odstotno točko višja kot v avgustu, za osem odstotnih točk višja kot septembra lani in za 11 odstotnih točk višja od povprečja 2016. V drugi polovici leta se je tako dvignila nad predkrizno raven iz leta 2007.

Vrednost kazalnika zaupanja potrošnikov je bila v septembru izenačena z vrednostma v juniju in januarju letos. V nobenem mesecu v celotnem obdobju opazovanja, ki se je začelo leta 1996, vrednost tega kazalnika še ni bila višja kot v omenjenih letošnjih treh mesecih, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Na izboljšanje vrednosti kazalnika zaupanja je vplival predvsem kazalnik pričakovano gospodarsko stanje v državi, katerega vrednost se je na mesečni ravni izboljšala za šest odstotnih točk. Nekoliko bolj optimistično je bilo tudi pričakovanje potrošnikov glede brezposelnosti, in sicer za dve odstotni točki. Po drugi strani pa je vrednost tega kazalnika nekoliko nižalo pričakovanje glede varčevanja (nižje za pet odstotnih točk) in glede finančnega stanja v gospodinjstvu (nižje za eno odstotno točko).

Potrošniki so bili v septembru glede gospodarskega stanja v državi optimistični. Vrednost kazalnika trenutno gospodarsko stanje se je na mesečni ravni zvišala za sedem odstotnih točk, vrednost kazalnika pričakovano gospodarsko stanje pa za šest odstotnih točk. Na letni ravni se je mnenje o trenutnem gospodarskem stanju izboljšalo za 19 odstotnih točk, o pričakovanem gospodarskem stanju pa za 14 odstotnih točk.

Potrošniki še v nobenem mesecu v celotnem opazovanem obdobju trenutnega gospodarskega stanja v državi niso ocenjevali tako optimistično kot v tem mesecu, njihovo mnenje o pričakovanem gospodarskem stanju pa je bilo nazadnje približno enako optimistično leta 2004.

Bolj optimistični kot v prejšnjem mesecu so bili potrošniki tudi glede gibanja cen, in sicer glede gibanja cen v zadnjih 12 mesecih za šest odstotnih točk, glede gibanja cen v prihodnjih 12 mesecih pa za tri odstotne točke.

Vrednost kazalnika zaupanja potrošnikov je bila septembra glede na enak mesec lani višja za osem odstotnih točk, glede na povprečje prejšnjega leta pa za 11 odstotnih točk.

Na izboljšanje na letni ravni so pozitivno vplivale vse štiri komponente kazalnika zaupanja: pričakovanje o gospodarskem stanju v državi se je izboljšalo za 14 odstotnih točk, o ravni brezposelnosti za devet odstotnih točk, glede varčevanja za sedem odstotnih točk in o finančnem stanju v gospodinjstvu za dve odstotni točki.

Več iz te teme:

Več iz rubrike

Rimac Technology bo razvil in proizvedel baterijske sisteme za Skupino BMW

To sodelovanje predstavlja ključni trenutek v rasti podjetja Rimac Technology.

Aprilsko znižanje obresti ECB bi bilo kar presenečenje

Finančni trgi večinsko pričakujejo, da bo evrska oblast obrestno ukrepala junija, letos pa so v svoja cenovna predvidevanja že vključili tri reze.

Iz Nemčije boljši podatki o industrijski proizvodnji

Analitiki menijo, da bi se lahko industrijska stagnacija v »gospodarskem motorju« EU končala v prvem četrtletju, pričakovani ugodni učinki tudi za Slovenijo.

Milijoni evrov preplačil pri Fursu, a denarja ne vrnejo samodejno

Na Fursovih računih za 22 milijonov evrov preplačil fizičnih oseb. Če vam denarja niso vrnili sami, vložite zahtevek, da ne ostanete brez njega.