Ministrski kandidati za gospodarske resorje potrjeni
Odbor DZ za gospodarstvo je predstavitev kandidata za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška ocenil kot ustrezno. Kandidat meni, da je mogoče koalicijsko pogodbo uresničevati v dialogu, ne da bi poslabšali konkurenčnost poslovnega okolja. Poudarja tudi koriščenje evropskih sredstev in upravljanje državnega premoženja.
Počivalšek, ki je bil na čelu tega resorja že med vlado Mira Cerarja in prihaja iz ministrske kvote SMC, je na seji člane odbora prepričal - njegovo predstavitev so podprli z 11 glasovi za in nobenim proti.
Med prioritetami je izpostavil ohranjanje konkurenčnosti poslovnega okolja, ki mora biti stabilno in predvidljivo. Zato bo ključno, da bodo spremembe usklajevali med različnimi deležniki, tudi socialnimi partnerji, in ne bodo uvedene čez noč, da se bodo podjetja lahko prilagodila.
Le gospodarska rast bo namreč lahko zagotovila tudi izpolnitev koalicijskih zahtev ob nadaljnji vzdržnosti javnih financ, je poudaril.
Veliko pozornosti namerava nameniti koriščenju evropskih sredstev, da bi s čim manj birokratskimi težavami podporo dobili tisti, ki jo potrebujejo.
Med prioritetami je navedel tudi nujnost izboljšanja upravljanja državnega premoženja.
Odbor DZ podprl Bertoncljevo kandidaturo za ministra za finance
Odbor DZ za finance je predstavitev kandidata Andreja Bertonclja za ministra za finance ocenil kot ustrezno. Bertoncelj je med prioritetnimi nalogami izpostavil nadaljevanje javnofinančne konsolidacije, celovito davčno prestrukturiranje, stabilno delujoč finančni sistem in prenovo strategije upravljanja naložb države.
Da je bila predstavitev Bertonclja, ki prihaja iz ministrske kvote LMŠ, ustrezna, je ocenilo 10 članov odbora, proti takšnemu predlogu ni glasoval nihče.
»Slovenija mora ostati ekonomsko uspešna in socialna država,« je kot svoje vodilo izpostavil Bertoncelj ter dodal, da bo ministrstvo za finance pod njegovim vodstvom »delovalo v smeri zagotavljanja stabilnega javnofinančnega okolja, dobro delujočega finančnega sistema ter soustvarjanja stabilnega in predvidljivega poslovnega okolja«.
Bertoncelj, ki je sedaj član uprave SDH, je napovedal prenovo strategije upravljanja kapitalskih naložb in ustanovitev demografskega rezervnega sklada. Glede obsega državnega premoženja je dejal, da bo treba najti konsenz, katero premoženje je strateško.
Jure Leben za okoljskega ministra
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je predstavitev kandidata Jureta Lebna za ministra za okolje in prostor ocenil kot ustrezno. Tak sklep je podprlo 11 članov odbora, proti pa sta bila dva.
Leben, kandidat iz kvote SMC, je predstavitev svojega programa začel že zjutraj, a je predsednik odbora Rudi Medved (LMŠ) po treh urah razpravo prekinil. Odbor je z obravnavo te točke nadaljeval popoldne in s kandidatom razpravljal še približno dve uri.
V predstavitvi je Leben, ki je v vladi Mira Cerarja kot državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo bdel nad projektom drugega železniškega tira med Divačo in Koprom, obljubil sodelovanje z vsemi deležniki ter drugimi resorji. Prioritetno se namerava lotiti problema odpadne embalaže in sanacije degradiranih okolij.
Pod določenimi pogoji dopušča možnost vzpostavitve sežigalnice, zavzema se za gradnjo vetrnih elektrarn in povečanje fonda stanovanj, še posebej za mlade in mlade družine.
Napovedal je tudi večjo učinkovitost dela ministrstva in drugih služb, kot so državna agencija za okolje in inšpekcije. Ministrstvo je namreč servis za ljudi, je izpostavil.
Bratuškova s podporo odbora DZ za infrastrukturo
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je danes z 11 glasovi za in štirimi proti predstavitev kandidatke za infrastrukturno ministrico Alenke Bratušek ocenil kot ustrezno. Bratuškova je sicer med prioritetnimi projekti izpostavila tretjo razvojno os, drugi tir med Divačo in Koprom, predor Karavanke in dopolnitev energetskega koncepta.
Bratuškova, ki je kandidatka za ministrico na predlog stranke SAB, je v predstavitvi na odboru DZ za infrastrukturo, okolje in prostor izpostavila, da se je kriza, ki je Slovenijo v primežu držala dolgih pet let, pustila sledi na infrastrukturi. Stanje se je v zadnjih letih izboljšalo, saj so se sredstva povečala, a Bratuškovo skrbi slaba realizacija predvidenih proračunskih sredstev.
»Realizacija letošnjega proračuna v prvem polletju nas ne more navdajati z velikim veseljem,« je pojasnila in dodala, je bila na infrastrukturnem ministrstvu realizacija v prvi polovici leta le 34-odstotna. »Prav tu vidim prvi izziv ministrice za infrastrukturo, če mi bo ta funkcija zaupana,« je dejala.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.