Ministrica Kolarjeva jezi tranzicijskega mogotca Igorja Laha
Eden od Lahovih načrtov je gradnja medicinskega centra in specializirane kirurške bolnišnice na Šmartinski cesti v Ljubljani. Kot pravi tranzicijski mogotec, so občinski prostorski načrti že spremenjeni in gradnja objekta bi bila že mogoča. Investicija bo skupaj z opremo znašala približno 35 milijonov evrov, na temelju študije upravičenosti projekta so tudi že začeli iskati soinvestitorje oziroma mednarodne strateške partnerje.
A pri realizaciji se postavlja en velik vprašaj. "Če bo predlog zakon o zdravstveni dejavnosti sprejet, ga bomo v celoti ustavili," napoveduje Lah. Rešitve, ki jih predlaga ministrstvo za zdravje v omenjenem zakonu, bodo po njegovem povzročile kolaps v slovenskem zdravstvu, podobno, kot se je zgodilo na Hrvaškem, ko sta tam zaradi sprememb zakonodaje bankrotirali dve bolnišnici, čakalne dobe pa so se podaljšale.
Predlagana reforma kaže, da si država ne želi sodelovanja zasebnega kapitala. Zdravstvo je dejavnost, ki zahteva visoka finančna vlaganja, doba vračila investiranega pa je praviloma dolga. Podeljevanje koncesij zgolj za petnajst let investitorjem onemogoča kakršnakoli investicijska načrtovanja.
"Trenutni predlog Zakona o zdravstveni dejavnosti v 3. členu navaja, da je zdravstvena dejavnost nepridobitna dejavnost. V tem se odraža duh celotne predlagane reforme, ki kaže, da si država ne želi sodelovanja zasebnega kapitala. To se jasno kaže tudi v členu, kjer je opredeljeno podeljevanje koncesij za obdobje petnajstih let z morebitno možnostjo podaljšanja za naslednjih petnajst. Zdravstvo je dejavnost, ki zahteva visoka finančna vlaganja, doba vračila investiranega pa je praviloma dolga. Podeljevanje koncesij zgolj za petnajst let investitorjem onemogoča kakršnakoli investicijska načrtovanja. Poleg navedenega, v kolikor bo predlagana reforma zdravstva sprejeta, bo kakršnakoli investicija v zdravstvo v Sloveniji, ki bi temeljila na pacientih, ki bi bili zavarovani pri kateri od zavarovalnic, neizvedljiva, saj taka zavarovanja v Sloveniji niso predvidena," še pojasnjuje Igor Lah.
Kaj naj bi prinesla novela zakona
Novela zakona o zdravstveni dejavnosti naj bi med drugim na novo uredila področje koncesij. Po predlogu se bodo koncesije podeljevale na temelju javnega razpisa, s koncesijskim aktom za 15 let, ob preverjanju izpolnjevanja pogojev in kriterijev pa se lahko koncesija podeli še za 15 let. Koncesija se tako podeli, če koncedent ugotovi, da javni zdravstveni zavod ne more zagotavljati opravljanja zdravstvene dejavnosti v obsegu, kot je določen z mrežo javne zdravstvene službe oziroma če javni zdravstveni zavod ne more zagotoviti potrebne dostopnosti do zdravstvenih
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.