Ministri skupine G7 iščejo skupni jezik s Trumpovo politiko

Vsi partnerji ZDA sicer upajo, da bodo ZDA ostale zveste podpori svobodni mednarodni trgovini. "ZDA in Evropa imata lahko različne poglede na določene zadeve, a morata znati preseči razlike," je prepričan evropski komisar za finančne in gospodarske zadeve Pierre Moscovici.
"Živimo v skupnem svetu, smo na isti ladji," je dodal v pristaniškem mestu na jugu Italije in pozval k sodelovanju.
Protekcionističnih ukrepov ZDA se bojijo vsi predstavniki G7, vprašanje trgovine pa gotovo posebej zanima Nemčijo in Japonsko, ki sta zelo močni izvoznici v ZDA in ju Trump obtožuje nepravičnega izkoriščanja menjalnih tečajev.
Sprva se je pričakovalo, da bo trgovina ena osrednjih tem tokratnega zasedanja, nato pa uradno ni bila uvrščena na ta seznam. Ne glede na to o njej teče razprava na dvostranskih pogovorih ob robu dogodka.
Današnji pogovori so sicer sledili nepričakovani oznanitvi več dogovorov ZDA in Kitajske za olajšanje medsebojne trgovine. Kitajska bo tako spet odprla svoj trg za ameriško govedino in zemeljski plin, ZDA pa bo dovolila uvoz kitajske perutnine. Dogovor predvideva tudi povečanje dostopa za ponudnike finančnih storitev na obeh trgih.
Več iz rubrike
Zaradi UI je najbolj ogrožen srednji menedžment
Z umetno inteligenco je z enakimi viri mogoče narediti več, znižati stroške, več investirati.
Carinske vojne ne bodo prinesle zmagovalcev, verjamem v prosti trg
Carinske vojne so generator negotovosti in nimajo zmagovalca. A vse, kar počne Trump, ni neumno. Umetna inteligenca bo dramatično spremenila tudi posle.