Minister bi turizem združil pod SDH, nato ga počasi privatiziral

Minister, ki meni, da so razprave o "preveč gostih" zgrešene, napoveduje tudi ustanovitev investicijskega sklada za turizem.
Fotografija: Mavric Pivk
Odpri galerijo
Mavric Pivk

Ljubljana - Pomemben del turizma v Sloveniji je v državni lasti, a ga zaradi velikega obsega ni moč privatizirati čez noč, je v pogovoru za STA dejal minister Zdravko Počivalšek, ki bi sicer ves turistični potencial združil na enem mestu - najraje v okviru posebne divizije SDH -, da bi izboljšal upravljanje, nato pa bi poiskal prave kupce.

"Imamo abotno situacijo, da je pomemben del slovenskega turizma v državnih rokah. Pred nami je čas, ko bomo morali najti rešitev za to. Tako obsežnega dela se ne da privatizirati čez noč," je izpostavil.  Pomembno je, je dodal, da se ne prodaja za vsako ceno, ampak se upošteva, kdo bo to kupil in kako bo s tem upravljal.

Demografski sklad ali SDH?

"Zagovarjamo združitev vsega turističnega potenciala na enem mestu - ali v okviru bodočega demografskega sklada ali, kar je meni bližje, v okviru posebne divizije SDH. S tem morajo namreč upravljati ljudje, ki se na to spoznajo. Od naših državnih turističnih podjetij, dokler jih ne sprivatiziramo, moajo tudi zahtevati boljše rezultate," je povedal.

To usmeritev glede lastništva bo po njegovih besedah nakazala strategija razvoja turizma, katere predlog je vlada letos že obravnavala, potrdila pa naj bi jo v tem mesecu.

Nov sklad za investicije v turizmu

Za spodbuditev investicij v slovenskem turizmu, ki bi spodbudile nove namestitvene zmogljivosti, ki bodo nudile servis gostom ne le na že razvitih območjih, ampak tudi drugod po Sloveniji, je po besedah ministra v načrtu vzpostavitev posebnega sklada, ki bi nudil dolgoročne kredite za investicije v turizmu z odplačno dobo nad 10 let in vsaj dveletnim moratorijem. Minister meni, da bi rešitev lahko našli razmeroma hitro.

Kljub rekordnim rezultatom v turizmu ostaja kritičen. "O razvoju turizma lahko govorimo v superlativih ali pa smo kritični. Jaz se izogibam temu, da bi bil strahovito navdušen nad rezultati," je dejal in dodal, da ga sicer veselijo dobri kvantitativni kazalci, ki pa so plod njihovega dela in ne temeljijo le na tem, da so se po svetu spremenile varnostne in druge razmere.

Lanski prihodki iz turistične dejavnosti so dosegli 2,3 milijarde evrov, vendar je potencial mnogo večji, je ocenil. Po njegovem mnenju glede na površino in na prebivalca obstaja še od tri- do petkratna rezerva. Meni, da se ne izkorišča dovolj potenciala, ki ga je država ustvarila s povečano promocijo. "Če v turizmu nekaj časa stojiš, zaspiš in zadeva gre navzdol," je ponazoril.

Rabimo še več gostov

Razprave o tem, da je bilo na nekaterih destinacijah preveč gostov, so bile po njegovem mnenju zapeljane v napačno smer; gre za vprašanje upravljanja na določeni destinaciji in tudi v državi kot celoti, je prepričan. "Smo 12-mesečna destinacija in če bi bilo to (da je gostov preveč, op. STA) res, je to sladek problem, ki ga lahko rešimo. Še vedno se trudimo, da pride k nam več gostov," je dejal.

Na področju turizma so sicer predvidene spremembe treh zakonov, o spodbujanju razvoja turizma, v katerem želijo občinam omogočiti zvišanje turistične takse, o gostinstvu, v katerem želijo poenostaviti pogoje poslovanja, in o Kobilarni Lipica, v katerem želijo dati podlago za turistično nadgraditev kulturno-zgodovinske dejavnosti s sodobnim hotelom in večjim igriščem za golf.

Težave s kadri v turizmu - na eni strani pomanjkanje ustrezno usposobljenih delavcev, na drugi pa slabo plačilo in težavni pogoji za delo - so po njegovem mnenju večplasten problem. Prepričan je, da bi bilo potrebno boljše izobraževanje za zagotavljanje organizacije dela. Poleg tega po njegovem mnenju plače niso edina težava, ampak je problem 'sociološki': "V turizmu je treba delati, ko se ostali zabavamo, treba je delati ob nedeljah in praznikih. Ta poklic je treba imeti izredno rad. Če se že odločiš zanj in če so plače slabe, je pač rezultat takšen, kot je pri nas."

Meni, da je treba narediti korak naprej tako na promocijskem kot na plačnem področju, sicer bomo primorani v uvoz delovne sile. Po njegovem mnenju bi se dalo veliko narediti s pravim pristopom, s povezovanjem gospodarstva in šolskega sistema. Tudi glede plač v panogi meni, da bo prišlo do premika.

"Bo pa to mogoče le, če bomo naredili prve korake - pridobili goste, ponudili odlične produkte in imeli višje cene, ki bodo omogočale tudi višje plače," je povedal.

Več iz rubrike