Milijardni dobički farmacevtske industrije

Večina farmacevtskih družb je lani poslovala uspešno, povečala prihodke in dobičke ter tudi sredstva namenjena raziskavam in razvoju. Težko pa so se izognila valutnim tveganjem. S prevzemi in združitvami se nadaljuje konsolidacija v panogi. Za nekatere lani napovedane prevzeme so potrebne še odločitve regulatorjev. Nekaj prevzemov je napovedanih tudi že za letos.
Fotografija: AP Pictures
Odpri galerijo
AP Pictures

Eno največjih, če že ne največje farmacevtsko podjetje na svetu, ameriški Pfizer, je lani ustvaril 52,8 milijarde dolarjev prihodkov od prodaje, kar je osem odstotkov več kot leto pred tem. V rezultatih je že upoštevano celoletno poslovanje družbe Hospira, ki jo je Pfizer prevzel leta 2015, in v zadnjih treh mesecih tudi poslovanje družbe Medivation, ki jo je Pfizer prevzel septembra lani.

Pfizer z manj patenti, a nekoliko več dobička

Predsednik uprave in izvršni direktor Pfizerja Ian Read je ob objavi poslovnih rezultatov konec januarja dejal, da so z njimi kljub zahtevnemu poslovnemu okolju na splošno zadovoljni ter da sta obe družbi, Pfizer Innovative Health in Pfizer Essential Health, ustvarili spoštovanja vreden prihodek in dobiček. Zadovoljen je tudi z opravljenimi prevzemi, portfeljem izdelkov, odkupom lastnih delnic, financiranjem raziskav in razvoja ter ne nazadnje z večjimi dividendami za delničarje.

Dobička iz rednega poslovanja je bilo pred plačilom taks in davka na dobiček 8,3 milijarde dolarjev (sedem odstotkov manj kot leto pred tem), čistega dobička pa 7,2 milijarde dolarjev (štiri odstotke več kot leta 2015). Dobička je bilo sicer manj, kot so pričakovali analitiki. Pfizer je lani za raziskave in razvoj namenil 7,8 milijarde dolarjev, za amortizacijo neopredmetenih sredstev štiri milijarde ter za prevzeme in prestrukturiranje 1,7 milijarde dolarjev.

Več na Delo.si

Več iz rubrike