Microsoft zaradi ameriške davčne reforme v četrtletju z izgubo

Ameriški računalniški velikan Microsoft je v zadnjem četrtletju lanskega leta ustvaril 6,3 milijarde dolarjev čiste izgube, kar je skoraj enako kot 6,27 milijarde dolarjev čistega dobička v zadnjem četrtletju 2016. Vlagatelji mu tega sicer niso zamerili, saj je izguba posledica enkratnega stroška, povezanega z novo davčno zakonodajo v ZDA.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Brez tega stroška v višini 13,8 milijarde dolarjev bi dobiček Microsofta znašal 96 centov na delnico, kar je deset centov več od pričakovanj analitikov. Prihodki so narasli za 12 odstotkov na 28,9 milijarde dolarjev, kar je prav tako preseglo napovedi analitikov.

Tako kot številna druga podjetja je tudi Microsoft izkoristil priložnost nove davčne zakonodaje in prenesel domov dobičke iz tujine po nižji davčni stopnji. To ga je stalo nekaj denarja, vendar le ob koncu lanskega leta.

Delnice Microsofta so se lani podražile za 50 odstotkov, v sredo so se do konca rednega dela borznega trgovanja za 2,27 dolarja, v podaljšanem trgovanju pa še za 11 centov na 95,12 dolarja.

Vlaganja v poslovanje z oblakom se Microsoftu obrestujejo in zadnje lansko četrtletje je bilo že deseto zaporedno z več kot 90-odstotno rastjo prihodkov oblaka Azure, s katerim se Microsoft uspešno kosa s konkurenco Amazona.

Prihodki celotnega segmenta inteligentnega oblaka so narasli za 15,3 odstotka na 7,8 milijarde dolarjev, prihodki od Azura pa so skočili za 98 odstotkov.

Enota za produktivnost in poslovnost, kamor spada Office 365, je prihodke povečala za 24,7 odstotka na 8,95 milijarde dolarjev, poslovanje s programsko opremo Windows, platformo Xbox in Surface pa so navrgli 12,17 milijarde dolarjev dobička, kar je 2,36 odstotka več kot konec leta 2016.

Več iz rubrike

Rimac Technology bo razvil in proizvedel baterijske sisteme za Skupino BMW

To sodelovanje predstavlja ključni trenutek v rasti podjetja Rimac Technology.

Aprilsko znižanje obresti ECB bi bilo kar presenečenje

Finančni trgi večinsko pričakujejo, da bo evrska oblast obrestno ukrepala junija, letos pa so v svoja cenovna predvidevanja že vključili tri reze.

Iz Nemčije boljši podatki o industrijski proizvodnji

Analitiki menijo, da bi se lahko industrijska stagnacija v »gospodarskem motorju« EU končala v prvem četrtletju, pričakovani ugodni učinki tudi za Slovenijo.

Milijoni evrov preplačil pri Fursu, a denarja ne vrnejo samodejno

Na Fursovih računih za 22 milijonov evrov preplačil fizičnih oseb. Če vam denarja niso vrnili sami, vložite zahtevek, da ne ostanete brez njega.