Mercator s kar 72,7 milijona evrov izgube

Vodilni slovenski trgovec je v lani ustvaril skoraj dvakrat toliko izgube kot je Telekom Slovenije lani ustvaril dobička.
Fotografija: Blaž Samec
Odpri galerijo
Blaž Samec

Prihodki so se v primerjavi z letom 2015 zmanjšali za 4,5 odstotka, kar v vodstvu družbe pripisujejo odprodaji dejavnosti Modiane in Intersporta, ki sta imeli poleg slovenskega trga vpliv tudi na poslovanje na trgih zunaj Slovenije.

Mercator je stabilno podjetje in izpolnjuje vse svoje obveznosti, stabilno poslovanje pa bo tudi osnova za vse scenarije glede prihodnosti družbe, na katere se uprava pripravlja, je danes v Ljubljani dejal predsednik uprave družbe Tomislav Čizmić. Kakšni scenariji vse so možni, sicer še ne ve, saj da ni dovolj informacij.

Nižji prihodki so tudi posledica večjega števila začasno zaprtih trgovin zaradi prenov v primerjavi z letom 2015. Mercator je moral zaradi sprejetja zakona v Republiki Hrvaški in predvsem zaradi doseganja skladnosti z mednarodnimi računovodskimi standardi, izoblikovati dodatne slabitve terjatev do družb v sistemu lastnika. Zaradi zahteve po oblikovanju dodatnih slabitev je družba lansko poslovno leto sklenila z 72,7 miilijona evrov čiste izgube.

Najpomembnejša trga za Skupino Mercator še naprej ostajata trga Slovenije in Srbije. Na trgu Slovenije je Mercator v letu 2016 beležil padec prihodkov v višini štirih odstotkov zaradi odprodaj, zaključenih v letu 2015.

Družba je odprodala blagovne znamke Santana in Loka, Pekarno Grosuplje, dejavnost ponudbe turističnih storitev M Holidays. Kot že omenjeno so prodali tudi Modiano, Intersport ISI, ter drugo poslovno nepotrebno premoženje.

Nižji prihodki pa so tudi posledica večjega števila začasno zaprtih trgovin zaradi prenov v primerjav z letom 2015.

Rezultate poslovanja so pomembno prizadela tudi dogajanja na ravni lastnika. Zaradi sprejetja zakona v Republiki Hrvaški in predvsem zaradi zagotavljanja skladnosti z mednarodnimi računovodskimi standardi, je Skupina Mercator morala izoblikovati dodatne slabitve terjatev do družb v sistemu lastnika.

To je pomembno znižalo ključne pokazatelja uspešnosti poslovanja Skupine. Velja izpostaviti tudi to, da je v letnem poročilu, skladno z mednarodnimi računovodskimi standardi, v izkazu poslovnega izida prikazan vpliv ustavljenega poslovanja dejavnosti Modiane in Intersporta.

Vpliv Agrokorja

Čizmić na novinarski konferenci ni mogel konkretno odgovoriti na vprašanja, kakšna bi lahko bila usoda Mercatorja po prestrukturiranju večinskega lastnika, hrvaškega koncerna Agrokor. Mercator ima v skupini Agrokor glede na dogovor ob prevzemu leta 2014 sicer precej samostojen položaj, z ločenim denarnim tokom, to relativno samostojnost pa mu trenutno zagotavlja tudi nedavni dogovor z bankami upnicami, ki kljub težavam Agrokorja niso zahtevale plačila obveznosti.

Pri trenutnem položaju - ko je v Agrokorju pooblaščenec hrvaške vlade - je pomembno, da je Mercator stabilen, da so finančni tokovi ločeni od Agrokorja, da upnice Mercatorja podpirajo podpirajo upravo in družbo ter da Mercator posluje bolje in izboljšuje tako tržni položaj kot dobičkonosnost. "S tem, ko Mercator normalno posluje in se razvija naprej, bomo lahko v bodočih scenarijih aktiven partner," pričakuje Čizmić.

Glede slabitev terjatev do družb v skupini Agrokor - družba je po uveljavitvi posebnega zakona na Hrvaškem za lani oslabila praktično vseh 46 milijonov terjatev, med katerimi je največ neplačanih najemnin za trgovine na Hrvaškem in v BiH - je predsednik uprave povedal, da si prizadevajo, da bi jih dobili poplačane. Kdaj in v kakšni višini, pa je še prezgodaj govoriti, je dodal.

Več iz rubrike