Med snubci za Gorenjsko banko tudi Telekom in Sava Re

Za banko je interes po naših informacijah izkazalo deset potencialnih vlagateljev, med njimi tudi slovenski.
Fotografija: Uroš Hočevar
Odpri galerijo
Uroš Hočevar

Holdinška družba Sava skupaj z drugimi solastniki, med katerimi je tudi Družba za upravljanje terjatev bank, prodaja slabih 55 odstotkov Gorenjske banke. Unicredit, ki ga je konzorcij lastnikov izbral za finančnega svetovalca pri prodaji, izjav o postopku ne daje.

Izbrani svetovalec za prodajo se je obrnil na več potencialnih investitorjev (prodaja namreč ne poteka prek javnega razpisa), pripravil je tudi naložbeni memorandum, ki naj bi ga po pričakovanju prevzelo deset vlagateljev. Toliko se jih je namreč odzvalo na poizvedovanje o interesu. Po naših informacijah so interes za zdaj izkazali Telekom Slovenija, pozavarovalnica Sava Re, srbska Aik banka milijonarja Miodraga Kostića, ki ima v lasti že več kot petino Gorenjske banke, sklad Apollo, ki je lastnik NKBM, ter sklad Advent, ki je lastnik Addiko banke. Med zainteresiranimi vlagatelji pa so po naših informacijah še ruska Expobank ter še nekaj skladov, tudi iz Nemčije in Velike Britanije. Za prevzem Gorenjske banke mora kupec zagotoviti približno sto milijonov evrov, saj cena za njeno delnico ne bo nižja od 298 evrov.

Med interesenti je morda največje presenečenje slovenski nacionalni telekomunikacijski operater; Telekom ob upadanju prihodkov iz osnovne dejavnosti že nekaj časa išče priložnosti tudi v drugih panogah. V svoji medijski dejavnosti je do zdaj sicer izgubil že nekaj deset milijonov evrov, učinkov iz drugih novih dejavnosti še ni.

Kdaj zavezujoče ponudbe

Vlagatelji, ki so izkazali interes, bodo zdaj podpisali pismo zaupnosti, sledi prevzem informacijskega memoranduma. Nezavezujoče ponudbe naj bi pričakovali v drugi polovici prihodnjega meseca, predvidoma do 20. maja, smo izvedeli neuradno. Postopek poteka na zahtevo Banke Slovenije, ki je zahtevala prodajo deleža holdinške družbe Sava. Ta bi morala svoj delež v Gorenjski banki prodati do konca aprila lani, a ga ni. Zato je sledil nov ukrep regulatorja: odvzem vseh glasovalnih pravic.

Originalen članek na delo.si.

Več iz rubrike