Med Slovenci je gotovina zelo priljubljena

Od vseh držav območja z evrom je gotovina najbolj priljubljena v Nemčiji, kaže študija ECB. Lani so Nemci v denarnici nosili v povprečju 103 evre, kar je 38 evrov več od povprečja območja. Zelo priljubljena je tudi v Sloveniji, ki se je uvrstila na prvo mesto po deležu oseb, ki imajo doma v gotovini shranjenih več kot 1000 evrov.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Nemcem so po ugotovitvah Evropske centralne banke (ECB) po znesku v gotovini, ki ga v povprečju nosijo s seboj, lani sledili Luksemburžani (102 evra) in Avstrijci (89 evrov). Najmanj gotovine imajo pri sebi Portugalci (29 evrov), Francozi (32 evrov) in Latvijci (41 evrov).

Nemčija je v vrhu tudi po deležu plačil, opravljenih z gotovino. Nemci namreč z gotovino v povprečju plačajo 80 odstotkov nakupov, kar pa je še vedno manj od državljanov Malte (92 odstotkov), Cipra (88 odstotkov), Španije (87 odstotkov) in Italije (86 odstotkov).

Denarne rezerve v gotovini doma najpogosteje shranjujejo Slovenci in Litovci. Ti dve državi sta tudi na prvem oz. drugem mestu po deležu oseb, ki imajo v gotovini več kot 1000 evrov. Pri Slovencih je ta delež 23-odstoten, pri Litovcih pa 20-odstoten.

Slovenija se je na prvo mesto uvrstila tudi po deležu vprašanih, ki imajo pri sebi vsaj en bankovec večje vrednosti (47 odstotkov). Drugo mesto si delita Luksemburg in Slovaška (obe državi 42 odstotkov). Najredkeje imajo takšne bankovce pri sebi Nizozemci (sedem odstotkov) in Francozi (osem odstotkov).

Slovenija je skupaj s Slovaško med državami z najpogostejšim zaračunavanjem provizije za dvig gotovine na bankomatu. Manj kot tretjina Slovencev in Slovakov je v odgovoru na vprašanje ECB navedlo, da provizije še niso plačali. Na Malti je bil ta delež 81-odstoten.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.