Med Slovenci je gotovina zelo priljubljena

Nemcem so po ugotovitvah Evropske centralne banke (ECB) po znesku v gotovini, ki ga v povprečju nosijo s seboj, lani sledili Luksemburžani (102 evra) in Avstrijci (89 evrov). Najmanj gotovine imajo pri sebi Portugalci (29 evrov), Francozi (32 evrov) in Latvijci (41 evrov).
Nemčija je v vrhu tudi po deležu plačil, opravljenih z gotovino. Nemci namreč z gotovino v povprečju plačajo 80 odstotkov nakupov, kar pa je še vedno manj od državljanov Malte (92 odstotkov), Cipra (88 odstotkov), Španije (87 odstotkov) in Italije (86 odstotkov).
Denarne rezerve v gotovini doma najpogosteje shranjujejo Slovenci in Litovci. Ti dve državi sta tudi na prvem oz. drugem mestu po deležu oseb, ki imajo v gotovini več kot 1000 evrov. Pri Slovencih je ta delež 23-odstoten, pri Litovcih pa 20-odstoten.
Slovenija se je na prvo mesto uvrstila tudi po deležu vprašanih, ki imajo pri sebi vsaj en bankovec večje vrednosti (47 odstotkov). Drugo mesto si delita Luksemburg in Slovaška (obe državi 42 odstotkov). Najredkeje imajo takšne bankovce pri sebi Nizozemci (sedem odstotkov) in Francozi (osem odstotkov).
Slovenija je skupaj s Slovaško med državami z najpogostejšim zaračunavanjem provizije za dvig gotovine na bankomatu. Manj kot tretjina Slovencev in Slovakov je v odgovoru na vprašanje ECB navedlo, da provizije še niso plačali. Na Malti je bil ta delež 81-odstoten.
Več iz rubrike
Borzna rast proizvajalcev orožja
Evropa se bo ponovno oborožila in v obrambno industrijo se bo zlilo veliko denarja, investitorji so skočili in želijo biti del te rasti.
Avstrijski Steyr in hrvaški Đuro Đaković vodita evropske orožarje
Napovedani povečani izdatki za evropsko obrambo obnoreli vlagatelje.