Mariborski vinar Vinag prodan
V imenu družbe ZAG 2008 je dražila odvetnica Katja Peček, ob njej pa je sedel James Lukežič, ameriški poslovnež slovenskih korenin s slovenskim državljanstvom, ki bo še pred nakupom Vinaga v stoodstotno last prevzel sicer mirujočo družbo ZAG 2008 in tudi postal njen direktor. Katja Peček je za Delo pojasnila, da izjav po dražbi ni bilo, ker se jim je mudilo urejati pravne dokumente v zvezi z družbo ZAG 2008 - a tudi zato, ker jim je pravzaprav odleglo, ker so na dražbi uspeli. Lukežič je imel namreč tekmeca: v imenu koprske Šampionke je dražil njen direktor Sebastjan Vežnaver.
Po uvodnih formalnostih, ko je stečajni upravitelj pojasnil, da sta si oba dražitelja ogledala, kaj kupujeta - premoženje Vinaga skupaj s staro kletjo pod mariborskim mestnim središčem, novo kletjo v Košakih ter z vinogradi v Košakih, Jarenini in Svečini, a brez zemljišča po njimi, ki je v lasti sklada kmetijskih zemljišč, vendar pa z blagovno znamko Vinag in nekaj Vinagovimi registriranimi blagovnimi znamkami, na primer Mariborčanom - se je dražba začela pri izhodiščni ceni 1,8 milijona evrov. Prvi je višal - vsako višanje je bilo po 20.000 evrov - Vežnaver, po osmih korakih pa se je dražba končala pri 1,96 milijona evrov.
Mirujoče podjetje
Družba ZAG 2008 je bila v sodni register vpisana 14. aprila 2016 z ustanovnim kapitalom 7.500 evrov, njen družbenik je družba APRES, v sodni register vpisana 4. februarja 2013 z ustanovnim kapitalom 7.500 evrov. Družbenica APRESA in direktorica APRESA in ZAG 2008 je Mojca Perhavc, ki je zaposlena v DUTB, ki je Vinagov ločitveni upnik. Katja Peček meni, da ne gre za konflikt interesov, saj gre za mirujoče podjetje, ves denar za postopek nakupa in sam nakup Vinaga bo zagotovil James Lukežič, Mojca Perhavc pa ne bo imela od dražbe nobene ekonomske koristi.
Mojca Perhavc je pojasnila, da družba ZAG 2008 ni nikoli poslovala in da bo postopek prodaje Jamesu Josephu Lukežiču predvidoma zaključen v ponedeljek. Perhavčeva s samo dražbo Vinaga ni povezana, prav tako ni ne ona, ne družba ZAG 2008 vplačala varščine. Zatrdila je še, da od dražbe, oziroma transakcije, ne bom imela nobenih materialnih ekonomskih koristi.
Navedbo Katje Peček, da bo ob višji ceni od začetne DUTB pravzaprav pridobila, v slednji potrjujejo in dodajajo, da delovne naloge Mojce Perhavc nikoli niso bile povezane s primerom Vinag, prav tako ni imela dostopa do podatkov o primeru. In dodajajo, da je DUTB ločitvena upnica na premičninah, ki predstavljajo približno desetino vrednosti premoženja Vinaga.
Vinograde bodo obnovili
Katja Pečnik je še pojasnila, da James Lukežič ne namerava odprodati vinogradov - nekateri so v precej slabem stanju - temveč namerava skupaj s Stanko Šmon še naprej vlagati v obnovo vinogradov in kleti, kupovati - in ne prodajati - nove vinograde in vino prodajati. Kakšno bo sodelovanje s Ptujsko kletjo, kjer je Lukežič sedaj najemnik, še ni dorečeno, vendar pa je bil osnovni namen nakupa po besedah Katje Pečnik, da ostane Vinag v slovenskih rokah in da se vinogradništvo in vinarstvo nadaljujeta in širita. Pri prodaji tako velikih količin računa James Lukežič predvsem na newyorški in sploh ameriški trg.
Napovedana poslovna partnerica Stanka Šmon v OZN v New Yorku vodi letalsko logistično podporo mirovnim silam, sicer pa je Mariborčanka, ki je prehodila pot od novinarke, ki je spremljala gradnjo mariborskega letališča, preko kontrolorke letenja, šolanja in dela v letalskih organizacijah v Montrealu do Združenih narodov. Pri vinskem poslu ji zna priskočiti na pomoč hči Tina, ki je organizatorka dogodkov v New Yorku, kjer je magistrirala na področju turizma.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese