Mali delničarji Cinkarne Celje za nakup lastnih delnic

Mali delničarji Cinkarne Celje so dali pobudo za sklic skupščine družbe, na kateri naj bi upravo pooblastili za nakup lastnih delnic. Predlagajo nakup največ 81.462 lastnih delnic Cinkarne, vendar s skupaj s tistimi, ki jih družba že ima, do največ 10 odstotkov osnovnega kapitala.
Fotografija: Mavric Pivk
Odpri galerijo
Mavric Pivk

Družba bi lahko lastne delnice pridobivala s posli, sklenjenim na organiziranem trgu vrednostnih papirjev, in sicer po vsakokratni tržni ceni. Prav tako bi lahko Cinkarna delnice pridobivala tudi zunaj organiziranega trga vrednostnih papirjev. Nakupna cena ne sme biti višja od 230 evrov na delnico, pooblastilo upravi Cinkarne za pridobivanje lastnih delnic pa bi veljalo do 1. maja letos, je razvidno iz objave na spletnih straneh Ljubljanske borze.

Z delnicami Cinkarne Celje se trguje na Ljubljanski borzi, kjer se je v ponedeljek njihov tečaj oblikoval pri 218 evrih.

Po navedbah malih delničarjev je Cinkarna Celje eden največjih slovenskih izvoznikov ter na podlagi rezultatov poslovanja eno najuspešnejših podjetij na svetu pri proizvodnji titanovega dioksida. Ugodne razmere na trgu in dobro poslovanje so prinesle visoke finančne presežke, ki so na računu družbe.

Mali delničarji ocenjujejo, da je Cinkarna nizko vrednotena družba, zato bi odkup lastnih delnic zmanjšal negotovost glede prihodnjega lastništva in predvsem razvoja družbe, hkrati pa bi podjetje optimiziralo kapitalsko strukturo ter tako povečalo vrednost lastnikov.

"S predlogom za odkup lastnih delnic želimo predlagatelji stabilizirati lastniško strukturo družbe ter tako narediti prvi korak pri nadaljnjem ustvarjanju dolgoročno globalno uspešne zgodbe Cinkarne," navajajo mali delničarji.

Generalni direktor Cinkarne Celje Tomaž Benčina je danes za STA povedal, da bo uprava preučila pobudo malih delničarjev in se potem odločila, ali ji bo sledila. Bodo pa morali skupščino vsekakor sklicati.

Glede lanskega poslovanja je Benčina navedel, da je bilo leto 2017 izredno dinamično in volatilno. Temeljna značilnost je bila nadaljevanje trenda rasti cen nosilnega izdelka pigmenta titanovega dioksida, ki se je napajala z izrazitim primanjkljajem ponudbe, predvsem na evropskem trgu.

Nezadostna ponudba je bila po njegovem mnenju posledica izrazito robustnega povpraševanja na eni strani in resnih težav na strani zagotavljanja ponudbe. Slednje je bilo povezano s hudim požarom in posledičnim izpadom proizvodnje v finski tovarni ter težkih nesreč v obeh ukrajinskih tovarnah. Zaradi hitre rasti prodajnih cen in zamika pri povečevanju cen surovin so se dobičkovne marže bistveno izboljšale, s tem pa so se izboljšali tudi poslovni rezultati.

V drugi polovici leta 2017 so se pomembno povečali pritiski na povečevanje cen titanonosnih surovin, implementirana pa so bila prva občutnejša povečanja. Podjetje bo bistveno preseglo zastavljeni načrt prodaje in dobička za leto 2017, a konkretnih številk Benčina še ne more razkriti.

Za leto 2018 pa Cinkarna načrtuje 200 milijonov evrov prihodkov in 30 milijonov evrov čistega dobička.

Več iz rubrike