"Made in Italy" in slovenska zaljubljenost ... vase
AquafilSLO ima bogato zgodovino, v vmesnem času pa so si začeli lastništvo deliti z našimi zahodnimi sosedi, Italijani. Giulio Bonazzi, predsednik uprave in izvršni direktor podjetja, je za Svet kapitala priznal, da začetki mednarodnega sodelovanja niso bili lahki. Slovenci so se bolj spogledovali z organiziranimi Nemci ali pa natančnimi Švicarji, a potem so jih Italijani prepričali, da so veliko več, kot le »mamini sinčki«. Ko so se upravniki in lastniki spoznali, so ugotovili, da jih čaka lepa prihodnost. In prav so imeli. Mednarodno sodelovanje je prineslo mnogo pozitivnih posledic v poslovanje podjetje, ki danes velja kot vzoren primer mednarodnega sodelovanja. Bonazzi je pohvalil Slovence, da smo se v zadnjih letih odprli za tuje trge. Sprva smo mu delovali malce preveč zaljubljeni sami vase: »Veste, cel svet je lep in Slovenija je čudovita, ampak tudi druge države imajo marsikaj lepega za ponuditi.«
Edi Kraus, generalni direktor podjetja AquafilSLO, je izpostavil, da so vsaki začetki novega posla težki, ampak potrebno je vztrajati. Na kaj moramo biti pozorni, preden na direktorske stolčke posedimo tujca? »Na njihovo kulturo in navade. Moramo jih spoštovati in moramo se prilagoditi. Nikoli nisem poveličeval samega sebe in se vsiljeval kot avtoriteta. Pri razmišljanju o poslu moramo iti izven okvirjev in razmišljati o občutkih drugih.«
Z leti je Kraus ugotovil, da obe strani plemenitijo različna zgodovina, znanje in izkušnje: »Vzeli smo najboljše z obeh strani. Nam je na primer zelo prav prišla etiketa »Made In Italy«, ki definitivno šteje kot dodatna vrednost.«
Kot se za italijansko-slovenski dogodek spodobi, sta modre besede, sladke podrobnosti poslovanja in zanimive govorce spremljali dobra glasba in odlična hrana. Gosti so zadovoljno proslavili petdeset let prve tovarne sintetičnih vlaken v Jugoslaviji, ki danes slovi tudi po vodilni vlogi v svetovnem merilu na področju trajnostnega razvoja in krožnega gospodarstva.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Mercator odstopil od nakupa Tuša
Za to se je domnevno odločil, ker mu v letu dni ni uspelo pridobiti odobritve transakcije pri pristojnem varuhu konkurence.