Leto dni pred brexitom prihodnost negotova

Velika Britanija je pred letom dni sprožila postopek ločitve od EU, ki predvideva njen izstop čez eno leto. Strani sta se doslej dogovorili o pravicah državljanov in finančni poravnavi ter o prehodnem obdobju, ki naj bi ublažilo šok brexita za ljudi in podjetja. A zapečateno ni še nič in dogovor o prihodnjem partnerstvu je še daleč.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Cilj je, da EU in Združeno kraljestvo ločitveni sporazum zapečatita do oktobra, nato bi se začel proces ratifikacije. Ta izstopni sporazum vključuje tri prednostna ločitvena vprašanja in prehodno obdobje.

Dve prednostni ločitveni vprašanji, pravice 4,5 milijona državljanov na obeh straneh Rokavskega preliva in finančno poravnavo, sta strani že dorekli.

Dva konkretna dogovora: državljani, ki so v določeno državo prišli pred brexitom, bodo lahko tam še naprej bivali, delali in študirali kot pred tem; in Britanija bo spoštovala vse svoje finančne obveznosti v okviru članstva v uniji.

Meja med Irsko in Severno Irsko, edina kopenska meja med EU in Združenim kraljestvom, pa ostaja odprto vprašanje. Britanija je sicer pristala na to, da Severna Irska ostane v carinski uniji, če ne bo mogoče doseči druge rešitve, s katero bi se izognili "neprepustni" meji.

Dogovorjeno je tudi, da bo prehodno obdobje - čas po izstopu 29. marca prihodnje leto in do uveljavitve novega partnerstva - trajalo do konca decembra 2020.

To 21-mesečno prehodno obdobje naj bi pomagalo ublažiti šok brexita za posameznike in podjetja. Britanija v tem času ne bo imela pravice odločanja, bo pa morala spoštovati vso evropsko zakonodajo.

Pogajanja o prihodnjih odnosih, ki bodo temeljili na prostotrgovinskem sporazumu, naj bi se začela aprila. Vključevala naj bi tudi sodelovanje v zunanji, obrambni in varnostni politiki ter na nekaterih drugih področjih.

Prihodnost je negotova. Kljub nekaterim dogovorom namreč ni še nič zapečateno. "Nič ni dogovorjeno, dokler ni vse dogovorjeno," opozarja glavni pogajalec unije o brexitu Michel Barnier, ki vseskozi svari tudi, da časa ni na pretek.

To je sploh prvi izstop članice iz unije. Britanci so se zanj izrekli na referendumu junija 2016. Pogajanja zaradi močnih notranjepolitičnih trenj na Otoku potekajo v veliki negotovosti.

Barnier pogosto poudari, da v tem procesu ni nič običajno ter da nihče ne sme podcenjevati teže človeških, socialnih, finančnih, gospodarskih, političnih in pravnih posledic razdrtja odnosa, ki se je gradil 44 let.

Več iz rubrike