Lek z višjimi prihodki in nižjim dobičkom

Farmacevtska družba Lek, ki je del švicarskega Novartisa, je lani ustvarila okoli pet odstotkov več prihodkov od prodaje, pri čemer pa je beležila manj čistega dobička, predvsem zaradi izrednih finančnih prihodkov v letu 2015. Po reorganizaciji Novartisa bo večji del zaposlenih v Leku šel izpod Sandoza neposredno k Novartisu.
Fotografija: Leon Vidic
Odpri galerijo
Leon Vidic

Kot kaže letno poročilo, je Lek lani ustvaril 895,3 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je 5,4 odstotka več kot predlani. Dobiček iz poslovanja je upadel za 15,5 odstotka na 75,4 milijona evrov, čisti dobiček za 35,5 odstotka na 74,8 milijona evrov

Na ravni skupine so zabeležil 1,1 milijarde evrov prihodka od prodaje, 4,2 odstotka več kot leto prej. Dobiček iz poslovanja se je znižal za 13 odstotkov na 80,9 milijona evrov, čisti dobiček za 7,5 odstotka na 79,5 milijona evrov.

Kot so STA dodatno pojasnili v Leku, je nižji dobiček posledica izrednih finančnih prihodkov (dividende in kapitalski dobiček) iz deležev podjetij v skupini v letu 2015, ki jih v letu 2016 ni bilo več. Izid pa je primerljiv s tistim v preteklih letih, so povedali v Leku. Družba Lek je imela v letu 2014 69,3 milijona evrov, v letu 2013 pa 88,8 milijona evrov čistega dobička, kaže letno poročilo za 2014.

Lek, ki je lani 820,7 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje ustvaril s prodajo znotraj skupine Novartis, je imel pri prodaji na domačem trgu uspešno leto, je v poročilu za leto 2016, minuli teden objavljenem na spletni strani Ajpesa, zapisal zdaj že nekdanji predsednik uprave Leka Vojmir Urlep.

Ohranili so namreč vodilni delež med zdravili, ki se izdajajo brez recepta, in povečali tržni delež pri zdravilih, ki se izdajajo na recept. "Kot že vrsto let smo tudi v preteklem letu kot skupina Novartis največji dobavitelj zdravil slovenskemu zdravstvu in pomemben dejavnik stabilne oskrbe z njimi," je dejal Urlep.

Lek je lani nadaljeval rast obsega proizvodnje. Kljub vlaganjem v povečanje proizvodnih zmogljivosti pa po Urlepovih besedah niso uspeli zadostiti vsem potrebam trgov. Urlep je izpostavil naložbo v nov proizvodni obrat na Prevaljah, ki bo z več kot 100 milijoni evrov največja posamična Novartisova investicija v Sloveniji po prevzemu Leka. Temeljni kamen za ta obrat, ki naj bi prinesel okoli 140 novih delovnih mest, so ob prisotnosti premierja Mira Cerarja postavili aprila letos.

Med lani zaključenimi investicijami je Urlep izpostavil proizvodni obrat v Mengšu, ki je prvenstveno namenjen proizvodnji učinkovin za Novartisove inovativne izdelke. Obrat pomeni "pomembno priznanje ter potrditev visoke strokovnosti in usposobljenosti sodelavcev na tej lokaciji", je dejal Urlep.

Letu 2016, v katerem je Lek praznoval 70-letnico obstoja in 20-letnico delovanja družbe Novartis, je po Urlepovih besedah zaznamovalo prestrukturiranje Novartisa, ki bo vplivalo tudi na Lek, ki je bil doslej del skupine Sandoz, generične divizije Novartisa. Pri tem je namreč ključen nastanek nove organizacijske enote Novartisove Tehnične dejavnosti, ki je združila vse proizvodne enote v eni organizacijski strukturi in bo z izdelki oskrbovala komercialne divizije.

"S tem je večina zaposlenih v naši družbi prešla iz divizije Sandoz neposredno k Novartisu," je zapisal Urlep in pojasnil, da je Lek zastopan v vseh tehnoloških platformah, v katere so organizirane Novartisove Tehnične dejavnosti.

V Leku sta bila lani v Sloveniji v povprečju 3502 zaposlena, v predstavništvu BiH še 32. Lani so zaposlili 358 novih sodelavcev, pri čemer se je nadaljevala rast števila zaposlenih predvsem v Biofarmacevtiki in v tehničnih dejavnostih, so pojasnili v družbi, katere upravo od 2. avgusta vodi donedavni član uprave Zvonko Bogdanovski.

Več iz rubrike