Laser v hrani ali zdravilu, ki ga lahko poješ

Miniaturni laserji iz užitnih snovi so novo obetavno področje raziskav za uporabo v farmaciji in živilstvu.
Fotografija: https://www.delo.si
Odpri galerijo
https://www.delo.si

V nadaljevanju preberite:

Uporabo laserjev v velikostnem redu nekaj deset mikronov – kar je nekajkrat tanjše od človeškega lasu – loči od komercialne uporabe le še optimiziranje njihovega pridobivanja na način, da bi lahko stekla proizvodnja v velikih količinah, s tem pa bi postali cenovno dostopni, je prepričan raziskovalec Matjaž Humar iz Laboratorija za biointegrirano fotoniko na Institutu Jožef Stefan.

»Laserje, ki jih razvijamo, smo patentirali. Znamo jih narediti tako, da delajo popolnoma zanesljivo. Je pa treba njihovo izdelavo prilagoditi na način, da bo možna v večjem obsegu. Dalo se jih bo izdelati na kilograme, tako da upam, da bo tudi cena dostopna. V uporabah, ki jih preizkušamo, se jih potrebuje kakih sto za vsak izdelek, pri tem pa so tako drobni, da se jih s prostim očesom ne vidi,« je povedal.

Preberite več...

.

Več iz te teme:

Več iz rubrike

Opolnoči verjetno znižanje cen na črpalkah

Kljub rekordnim trošarinam na dizelsko gorivo in kurilno olje Sloveniji upadajo prilivi v državno blagajno.

Maja Požar Andrejašič: Hongkongu, kjer gradijo 24 ur na dan, smo dali rešitev

Kljub prebojnosti ter izjemno visoki dodani vrednosti in konkurenčnosti poslovna pot Maje Požar Andrejašič in njenega moža Tineta ni bila vselej lahka.

Največja visokošolska afera v Sloveniji je razgalila sistemske paradokse

Sodišče je nekdanjo dekanjo Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani Metko Tekavčič oprostilo, sodna praksa pa ni enotna.

Vinko But: Dokazujemo, da je zadružno podjetje lahko uspešno

V prvi polovici leta so v Mlekarni Celeia odkupili 35 milijonov litrov izključno slovenskega mleka in ustvarili 34,8 milijona evrov prihodkov.