Lanska povprečna mesečna plača višja od predlanske

Kot je danes sporočil statistični urad, je povprečna plača za december znašala 1653,67 evra bruto in 1074,27 evra neto. Bruto znesek je bil v mesečni primerjavi zaradi manjšega obsega izrednih izplačil nominalno nižji za dva odstotka, realno za 1,5 odstotka, neto znesek pa je bil nominalno nižji za 1,2 odstotka, realno za 0,7 odstotka.
Najvišjo povprečno mesečno neto plačo za december so prejeli zaposleni v dejavnosti oskrba z električno energijo, plinom in paro, in sicer 1532,26 evra, najnižjo ali 736,66 evra pa zaposleni v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih. Podobne ugotovitve veljajo za celotno leto 2016, so navedli statistiki.
Povprečna mesečna neto plača za lanski december je bila v mesečni primerjavi v zasebnem sektorju nižja za 3,6 odstotka, v javnem sektorju pa višja za tri odstotke, pri čemer je bila v institucionalnem sektorju država višja za dva odstotka.
V vsem lanskem letu je povprečna mesečna neto plača v javnem sektorju znašala 1185,60 evra, v zasebnem 950,65 evra. V primerjavi z letom prej se je v obeh zvišala, in sicer v javnem sektorju za dva odstotka, v zasebnem pa za 1,6 odstotka.
Povprečna mesečna neto plača za december se je v mesečni primerjavi najbolj izrazito ali za 6,7 odstotka znižala v dejavnosti oskrba z električno energijo, plinom in paro ter v finančnih in zavarovalniških dejavnostih (za 5,8 odstotka). Najbolj pa se je zvišala v dejavnosti promet in skladiščenje, za 11,8 odstotka.
V letu 2016 se je povprečna mesečna neto plača v primerjavi s plačo za 2015 najbolj izrazito zvišala v dejavnostih javne uprave in obrambe ter obvezne socialne varnosti, in sicer za 4,1 odstotka.
Najvišjo povprečno mesečno neto plačo za lansko leto so prejeli zaposleni v osrednjeslovenski statistični regiji, kjer je znašala 1118,06 evra in je bila za 8,5 odstotka višja od slovenskega povprečja. Višjo neto plačo od povprečja so prejeli le še zaposleni v jugovzhodni Sloveniji.
Lani se je v primerjavi s plačo za 2015 povprečna mesečna neto plača zvišala v vseh statističnih regijah. Ob tem se je najbolj ali za 2,5 oz. 2,2 odstotka zvišala v koroški in goriški regiji, najmanj pa v primorsko-notranjski regiji, za 0,7 odstotka.
Več iz rubrike
Konec vojne ne pomeni hitre obnove preskrbe s plinom
ZDA so postale največje dobaviteljice utekočinjenega plina, na trgu pa ne bi tekmovale z ruskimi dobavami.
Gozdarske prikolice – zanesljivost in moč za profesionalno rabo
Vsakdo, ki se ukvarja z gozdarstvom ali pa je lastnik gozda, ve, da so gozdarske prikolice nepogrešljive.