Lani zasebno potovali dve tretjini prebivalcev Slovenije

Lani se je vsaj enega zasebnega potovanja udeležilo okoli 1,17 milijona ali 67 odstotkov prebivalcev Slovenije, starih 15 let ali več. To je štiri odstotne točke več kot leta 2015. Vseh zasebnih potovanj je bilo lani približno 4,06 milijona, 60 odstotkov jih je bilo v tujino. Najbolj zanimiva je bila Hrvaška, sledile so ji Italija, Avstrija in BiH.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Na Hrvaško odpade 66 odstotkov vseh zasebnih potovanj v tujino, Italijo pet odstotkov, Avstrijo in BiH pa po štiri odstotke, je ta teden objavil statistični urad.

Zasebno potovanje je zajemalo povprečno 4,9 prenočitve, v Sloveniji povprečno tri, v tujini pa 6,1 prenočitve. Slovenci so na zasebnih potovanjih povprečno porabili okoli 44 evrov na dan, na potovanjih po Sloveniji povprečno 36 evrov na dan, v tujini pa povprečno 46 evrov na dan.

Največ, 1,85 milijona ali 46 odstotkov vseh zasebnih potovanj, je bilo lani opravljenih v obdobju od julija do septembra. V tem času je bilo tudi več daljših (vsaj štiri nočitve) kot krajših potovanj (ena do tri nočitve) - prvih je bilo 58 odstotkov, drugih pa 42 odstotkov.

Turisti so se v drugem četrtletju odpravili na okoli 941.000 zasebnih potovanj ali 23 odstotkov vseh zasebnih potovanj v lanskem letu. Tretje po številu zasebnih potovanj je bilo četrto četrtletje (676.000 ali 17 odstotkov vseh), medtem ko jih je bilo najmanj v prvem trimesečju (591.000 ali 15 odstotkov vseh).

V 55 odstotkih zasebnih potovanj so turisti bivali v plačljivih nastanitvenih objektih (v hotelih, kampih ali drugih najetih nastanitvenih objektih), v 45 odstotkih pa v brezplačnih nastanitvenih objektih (pri sorodnikih ali prijateljih ali v lastnem počitniškem bivališču).

Povprečno največ denarja na dan je porabil turist, ki je bival v hotelu ali podobnem obratu (82 evrov), najmanj pa turist, ki je bival v lastnem počitniškem bivališču (20 evrov).

Več iz rubrike