Koprivnikar: Slovenija kot prva država z infrastrukturo 5G

Na Microsoftovi konferenci je minister za javni sektor izpostavil, da je Slovenija lahko prva država, ki bo omogočala pokritost z 5G omrežjem, kar privablja sodobno avtomobilsko industrijo.
Fotografija: NTK
Odpri galerijo
NTK

V Portorožu se je z otvoritvenim dogodkom uradno začela letošnja Microsoftova NT konferenca, največja slovenska poslovno-tehnološka prireditev. V treh dneh bo več kot 100 predavateljev več kot 2000 obiskovalcem približalo najpomembnejše poslovne in tehnološke novosti za uspešno digitalno preobrazbo. Letošnja prireditev  izpostavlja poslovanje v globalnem digitalnem svetu, priložnosti umetne inteligence, strojnega učenja in tehnologije veriženja blokov ter predstavlja preverjene rešitve za učinkovito digitalno preobrazbo v organizacijah iz različnih panog.

V otvoritvenem nagovoru je Barbara Domicelj, generalna direktorica slovenskega Microsofta, izpostavila pomen digitalne preobrazbe za uspešno poslovanje. »Digitalna preobrazba, skozi katero gremo tudi v Microsoftu, ni enostavna in učinki niso vidni čez noč, so pa spremembe nujno potrebne, če želimo biti uspešni tudi v prihodnosti. Drugačno vodenje, poslovni procesi in obravnava kupcev ter hitre odločitve in vključevanje vseh zaposlenih so danes ključ do uspeha,« je povedala Barbara Domicelj. »Hitrost še nikoli ni bila tako pomembna, kot je danes. Digitalne tehnologije se razvijajo hitreje, kot se digitalnemu svetu prilagajajo organizacije. Če danes nisi med prvimi, tvegaš, da te jutri morda ne bo več.«

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar pa je izpostavil, da imajo samo štiri države v Evropi prosti pas za 5G mobilno omrežje  in Slovenija je med njimi. "Zgleda, da bomo prva država, ki bo omogočala 5G pokritje za celotno državo. Veste, kaj to pomeni za sodobno industrijo, za avtomobilsko industrijo in nove koncepte vožnje. Za proizvajalce in razvojnike tako postajamo vedno bolj zanimivi, z infrastrukturo 5G  pritegnemo tiste, ki imajo najbolj inovativne in moderne ideje v okolje, ki jim omogoča to infrastrukturo. To se že kaže v pogovorih z avtomobilskimi proizvajalci, ki Slovenijo prepoznavajo kot zaželjeno destinacijo za razvoj."

Koprivnikar pa je izpostavil tudi priložnosti, ki jih državi prinaša razvoj tehnologije veriženja blokov blockchain. Slovenija je namreč zbrala pet odstotkov celotnega investitorskega kapitala, ki jih bil globalno vložen v omenjeno tehnologijo. "Je obetavna tehnologija, ki je obetavna v določenih industrijah, ne pa v vseh," je poudaril. Potrebuje namreč čas, da se tudi v praksi izkaže, kje so najprimernejši načini izrabe prednosti, ki jih nudi. 

Tomaž Valjavec iz Microsofta te priložnosti vidi v skoraj vseh sektorjih, od logistike, trgovine, intelektualnih pravic, identitete, zdravstva, nepremičnin itd. Kot zanimiv primer je v pogovoru za Svet kapitala izpostavil možnost za zapisovanje podatkov o avtomobilih v servisne knjižice. "Kdo mi servisira avto, kdaj, kakšno je število prevoženih kilometrov, kar pomeni, da nikoli nihče na knjižici avtomobila ne bi mogel zapisati drugačnega števila. Startup, ki to dela, se že povezuje z BMW, Volkswagen ipd." 

 

Več iz rubrike