Konec leta bo znano, ali ima Slovenija še vedno 16 Skritih zmagovalcev
Skriti zmagovalci so mala in srednja podjetja, ki so najbolj inovativna v svoji tržni niši na svetu ali vsaj v Evropi. Običajno jih vodi lider, ki je sam strokovnjak za področje, na katerem se je razvilo podjetje, in na delovnem mestu ustvarja vzdušje, ki visoko motivira ljudi, da z gorečnostjo prispevajo k njegovi rasti. Podjetja, ki si zaslužijo naziv skriti zmagovalci, so javnosti pogosto neznana, saj navadno delajo v B2B, zanima jih širše okolje, ne samo lastna organizacija in dobiček. Delujejo mednarodno, zaposlujejo tudi najboljše strokovnjake iz tujine in so serijski inovatorji, kar pomeni, da se lahko pohvalijo s tako velikim številom izumov, da jih včasih niti ne utegnejo sproti patentirati.
Leta 2011 so v raziskavi, ki sta jo pripravila IEDC - Poslovna šola Bled in CEEMAN - združenje menedžerskih šol, odkrili, da ima Slovenija kar 16 takšnih zmagovalcev, med njimi tudi podjetje Akrapovič, Cosylab, Hidria, Pipistrel ... »To je za Slovenijo neverjeten uspeh, saj sta na navadno na milijon prebivalcev le dve taki podjetji,« so povedali avtorji raziskave.
Konec tega leta pa bo znano, kaj se je zgodilo s Skritimi zmagovalci od leta 2011 do danes, in kako se ta podjetja soočajo z aktualnimi poslovnimi izzivi. Po novem so vanjo vključene vse države srednje in južnovzhodne Evrope, Turčija in Kitajska. Slednja na eni najuglednejših poslovnih šol, na Univerzi v Hangzou, te dni gosti simpozij o Skritih zmagovalcih, ki ga soorganizirata IEDC in CEEMAN.
O izsledkih raziskave bo možno prebirati v različnih publikacijah, prav tako pa bodo tematika mednarodnih konferenc, kjer bodo razpravljali o značilnostih Skritih zmagovalcev in kako jih država/regija lahko (še bolj) podpre pri njihovem nadaljnjem razvoju.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese