Končuje se zgodba o prodaji Cimosa

Po več kot letu in pol se očitno le končuje zgodba o prodaji koprskega Cimosa. Uradnih informacij sicer ni, a po poročanju medijev naj bi danes lastniki Cimosa na čelu z DUTB in SDH izvedli skupščino, ki bo tlakovala pot k menjavi lastništva. Novi lastnik bo tako kljub zapletom na poti vendarle postal italijanski sklad Palladio Finanziaria.
Fotografija: Mavric Pivk
Odpri galerijo
Mavric Pivk

Na Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki vodi prodajni postopek, sicer vztrajajo pri tem, da do zaključka postopka prodaje posameznih korakov ne komentirajo uradno, prav tako pa za skupščino ni najti uradnega sklica.

So pa mediji že nedavno poročali, da bodo lastniki sredi meseca izvedli skupščino, po kateri naj bi Cimos dobil nove lastnike. Časnik Dnevnik je tako ta konec tedna neuradno napovedal, da bodo lastniki soglasje k prodaji podjetja družbi skladu Palladio Finanziaria oz. njegovi družbi TCH Cogeme podali danes, skupščino pa naj bi sklicali že pred enim mesecem. Na skupščini naj bi potrdili nove nadzornike, ki bodo prišli iz vrst novih italijanskih lastnikov, nato pa naj bi sledila preknjižba delnic.

Po izvedeni prisilni poravnavi, ki je bila pravnomočno potrjena maja 2015 in je vsebovala tudi pretvorbo terjatev v kapital, sta sicer največja lastnika koprske družbe DUTB s 47,5-odstotnim deležem in Slovenski državni holding s 24,3-odstotnim deležem. Sledijo NLB (9,4 odstotka), Mednarodna finančna korporacija (IFC) iz skupine Svetovne banke (7,7 odstotka), Gorenjska banka (5,7 odstotka), Abanka (2,4 odstotka), Nova KBM (2,2 odstotka) in SID banka (0,7 odstotka).

V konzorciju za prodajo Cimosa so lastniki, ki imajo v lasti 92,3 odstotka Cimosa. Kako bo v sklepni etapi ravnala IFC, pa po pisanju Dnevnika do nedavno ni bilo jasno. A tudi te delnice naj bi po informacijah časnika pridobili Italijani.

Glavni del te zapletene transakcije sta sicer dogovor s številnimi bankami upnicami o prestrukturiranju obveznosti in kupoprodajna pogodba. Za nakup Cimosa bo Palladio Finanziaria odštel 100.000 evrov kupnine. Ta znesek so konec aprila v skladu po poročanju več medijev že nakazali na poseben račun, lastniki pa ga bodo prejeli po preknjižbi delnic.

Poleg tega bo sklad, ki želi iz Cimosa po napovedih narediti nosilca svojega avtomobilskega stebra, prevzel 110 milijonov evrov preostalih dolgov. Po prevzemu se je zavezal, da bo Cimos dokapitaliziral z 20 milijoni evrov, v prihodnjih treh letih pa je po pisanju Dnevnika predvidena še 50-milijonska dokapitalizacija.

Več iz rubrike