Koncesija za beograjsko letališče v roke francoskemu Vinci Airports
Srbska država je lastnica 83 odstotkov delnic letališča, preostanek je v rokah malih delničarjev. Predmet koncesije je sicer financiranje, razvoj z gradnjo in obnovo, vzdrževanje in upravljanje z infrastrukturo letališča ter opravljanje dejavnosti obratovanja letališča, poroča na spletni strani Al Jazeera Balkans.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je ocenil, da je dogovor o koncesiji za beograjsko letališče ogromen uspeh, saj je Srbija uspela dobiti veliko več - kar dobrih 50 odstotkov več - denarja, kot pa je za zagrebško letališče uspela iztržiti Hrvaška, pa čeprav je ta članica EU. Menil je, da je to odličen signal za vlagatelje, ki prihajajo v Srbijo. Kot je še poudaril, naj bi Srbija za letališče skupno dobila 1,5 milijarde evrov - poleg omenjenih 500 milijonov in 730 milijonov preko investicij naj bi precej denarja prejela še preko koncesijske takse, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Opozicijsko Gibanje svobodnih državljanov (PSG) je sicer sporočilo, da nasprotuje podelitvi koncesije, saj da je ta v nasprotju z gospodarskimi interesi Srbije in koristi le oblastem oziroma njihovi želji po kratkoročnih finančnih injekcijah, ki ustvarjajo lažno sliko gospodarske blaginje, a imajo škodljive dolgoročne posledice, še piše Al Jazeera Balkans.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese