Kitajska ustvarja lastno Wikipedijo

»Naš cilj ni dohiteti Wikipedijo, temveč jo prehiteti,« so oznanili Kitajci, ki pripravljajo lastno spletno enciklopedijo. Okoli 300.000 vpisov bo zbralo in razdelalo 20.000 kitajskih učenjakov.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Ker Kitajska tuje medije in internetne strani močno cenzurira ali celo popolnoma blokira, je bil ta korak precej pričako. Njihova spletna različica enciklopedije predstavlja nekakšno alternativo svetovno znani Wikipediji, ki jo soustvarja stotisoče prostovoljcev s celega sveta.

Kot poročajo kitajski mediji, bo njihova verzije spletne enciklopedije končana prihodnje leto. Yang Muzhi, vodja projekta in urednik je povedal, da kitajska Wikipedija ne bo običajna enciklopedija, temveč »Veliki kitajski zid kulture« oziroma digitalna knjiga »vsega«.

Kitajska ni edina država, ki cenzurira splošno Wikipedijo, pri tem dejanju se ji med drugimi lahko ob bok postavijo Severna Koreja, Turčija in Rusija, nekaj cenzuriranih gesel na Wikipediji pa so imeli ali pa še vedno imajo v Franciji, Italiji, Veliki Britaniji, Iranu, Pakistanu, Savsdki Arabiji, Sirji, Tuniziji in Uzbekistanu.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.