Kitajska s kodeksom za podjetja pri investicijah v tujini

Kitajske oblasti so izdale kodeks ravnanja za zasebna podjetja pri neposrednih investicijah v tujini, podobnega pripravljajo tudi za državne družbe. S tem želijo v Pekingu preprečiti tvegane naložbe kitajskih podjetij v tujini. V načrtu naj bi bil tudi črni seznam kršiteljev kodeksa. Kitajske naložbe v tujini sicer pogosto burijo duhove.
Fotografija: Shutterstock
Odpri galerijo
Shutterstock

Kodeks je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP izdala kitajska nacionalna komisija za razvoj in reforme, vrhovni organ te azijske velesile za ekonomsko načrtovanje.

V njem ni konkretnih pravil, ampak predstavlja zbirko smernic in nasvetov za investicijsko delovanje v tujini.

Predstavlja enega od ukrepov, s katerim želijo oblasti preprečiti, da bi se kitajska podjetja z naložbami in prevzemi v tujini finančno preveč izpostavila in tako ogrozila svojo finančno stabilnost doma. Bojijo se tudi prevelikega odliva kapitala iz države, ukrepe pa gre razumeti v luči zaskrbljenosti nad naraščanjem dolga v kitajskem finančnem sistemu.

Med smernicami so na primer, da naj podjetja pri naložbah ostanejo znotraj svojih finančnih omejitev in osnovne dejavnosti, naj se izognejo financiranju z visokim denarnim vzvodom, naj spoštujejo lokalno zakonodajo in navade v državah, kamor vlagajo, ter da naj bodo pri svojem delovanju družbeno in okoljsko odgovorna.

Za zdaj je v veljavi kodeks za zasebna podjetja, časnik China Daily pa je poročal, da je podoben dokument v pripravi tudi za podjetja v državni lasti, v načrtih pa naj bi bilo tudi oblikovanje črnega seznama kršiteljev.

Že avgusta so sicer oblasti izdale pravno bolj konkretizirane smernice za omejitev naložb v sektorje, kot so nepremičnine, šport in zabava. Obenem pa so v omenjeni komisiji opozorili tudi, da so nekatera podjetja pri vlaganjih v tujini kršila zakonodajo na več področjih.

Kitajske naložbe sprožajo nemalo skrbi na zahodnih trgih, kot so ZDA in EU. Med razlogi za skrb so vloga države v podjetjih, nespoštovanje zakonodaje o avtorskih pravicah, nevarnost industrijskega vohunjenja, okoljski pomisleki itd.

V Sloveniji je za zdaj naložb iz azijske velesile razmeroma malo. Najbolj znani sta naložbi kitajskega kapitala v mariborskem proizvajalcu avtobusov Tam Europe, ki je nastala na pogorišču TVM, kitajski denar pa naj bi bil prisoten tudi v družbi SHS Aviation, ki je lastnik upravljalca mariborskega letališča.

Novi lastniki Aerodroma Maribor so ob prihodu obljubljali velikopotezne naložbe, nedavno pa so z enim največjih gradbenih podjetij na svetu China State Construction Engineering Corporation podpisali predpogodbo oz. memorandum o obsežnih investicijah na območju letališča v okvirni višini 660 milijonov evrov.

Več iz rubrike