Kitajska: EU in ZDA sta protekcionistični in imata dvojne standarde
Ko se je Kitajska leta 2001 pridružila WTO, je bilo določeno, da jo lahko preostale članice še 15 let obravnavajo kot netržno gospodarstvo. Nekaj dni nazaj je ta doba minila, a ZDA, EU in Japonska niso umaknile strogih pravil za kitajski izvoz. Z njihove strani se slišijo določene omejitve razumne, saj želijo preprečiti, da bi poceni kitajski izdelki preplavili njihove trge. Kitajska je že en dan po 15. obletnici vstopa v WTO napisala pritožbo ter se zavzela, da osvoji vse tržne pravice.
Kitajcem nespremenjena situacija ni všeč, Peking pa ostaja razočaran, ker je članice WTO še vedno ne želijo obravnavati kot tržno gospodarstvo. "Obžalujemo, da ZDA in EU nista izpolnili zavez," je povedal tiskovni predstavnik kitajskega ministrstva za trgovino, Shen Danyang.
Iz Pekinga sporočajo, da so zahodne države, ki Kitajski ne želijo priznati statusa tržnega gospodarstva, "protekcionistične" in imajo "dvojne standarde". Vendar pa mnogi kritiki menijo, da je Kitajska še daleč od dejanskega tržnega gospodarstva.
V ZDA so navedli, da ostajajo zaskrbljeni zaradi kitajskega gospodarstva, predvsem velike zasičenosti v industriji jekla in aluminija, pa tudi državnega lastništva podjetij. Kitajska tako po njihovem mnenju ni storila potrebnega prehoda v tržno gospodarstvo in zato so z EU tudi sprožili največ »anti-damping« preiskav proti Kitajski.
Na grafu si lahko ogledate krivulji izvoza ZDA in Kitajske v zadnjih 15 letih:
Članice EU so se danes zavzele za zaostritev trgovinskih pravil za poceni uvožene izdelke.
Slovaški minister za gospodarstvo Peter Žiga je v Bruslju ocenil, da gre za prelomno odločitev in potezo članic. "Evropa ne more biti več naivna, mora braniti svoje interese, še posebej v primeru dampinga,"je minister dejal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Zaostritvi trgovinski pravil sta sicer nasprotovali Velika Britanija in Švedska, ki je vztrajala, da bodo ukrepi prizadeli avtomobilski sektor in predstavljajo nevaren korak v smeri protekcionizma. Spremembam pa so naklonjeni predvsem jeklarji, ki se zaradi presežkov in poceni uvoza že dalj časa soočajo s težavami.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.