Kitajska afriškim državam obljublja 60 milijard dolarjev pomoči

Afrika za Kitajsko postaja vse pomembnejši trg, v katerega močno vlaga. Lani je trgovina Kitajske s črno celino dosegla okoli 170 milijard dolarjev, kar je več od ZDA in Francije.
Peking bo afriškim državam v razvoju oprostil plačilo dolgov, je dejal Xi ter napovedal vrsto projektov in partnerskih programov na področju trgovine, infrastrukture, zdravstva in varnosti. Kot je dodal, Kitajska svojih investicij v Afriki ne veže politično in se ne vmešava v notranje zadeve afriških držav.
Predsednik Južnoafriške republike Cyril Ramaphosa je na vrhu Afrika-Kitajska izrazil obžalovanje zaradi kritik kitajske razvojne pomoči Afriki in zavrnil stališče, da kitajska pomoč pomeni novo obliko kolonializma. Kot je dejal, "srečanje zavrača stališče, da se v Afriki dogaja nov kolonializem".
Xi je tudi na prejšnjem vrhu Kitajska-Afrika, ki je potekal leta 2015 v Johannesburgu, napovedal 60 milijard dolarjev posojil in investicij v afriško celino v treh letih. Kitajski megaprojekti so tako že začeli spreminjati podobo celine. V Keniji, Nigeriji, Etiopiji, Tanzaniji, Angoli in Maroku so Kitajci zgradili pomembne železniške povezave, tisoče kilometrov cest, bolnišnice in vladna poslopja.
Več iz rubrike
Borzna rast proizvajalcev orožja
Evropa se bo ponovno oborožila in v obrambno industrijo se bo zlilo veliko denarja, investitorji so skočili in želijo biti del te rasti.
Avstrijski Steyr in hrvaški Đuro Đaković vodita evropske orožarje
Napovedani povečani izdatki za evropsko obrambo obnoreli vlagatelje.