Kitajci že prevzemajo vajeti v Gorenju
Kitajski Hisense, ki je pred kratkim postal večinski lastnik Gorenja, po pridobljenih soglasjih regulatorjev tudi dejansko prevzema vajeti v Gorenju. Upravo, ki jo vodi Franjo Bobinac, je sedanji nadzorni svet razširil s šestimi novimi nadzorniki, ki prihajajo iz Hisensa, Kitajci pa bodo sredi septembra na skupščini iztisnili male delničarje in zamenjali vse nadzornike.
Potem ko je Hisense pred kratkim dobil soglasje evropske komisije za priglašeno koncentracijo z Gorenjem, je velenjska družba, ki je v 95-odstotni lasti Kitajcev, za 17. september sklicala skupščino. Iz predvidenega dnevnega reda je mogoče ugotoviti, da bo Hisense v celoti zamenjal dosedanji nadzorni svet, ki je bil zaradi postopka prevzema izvoljen le začasno. Tako se bo skupščina seznanila z odstopom Bernarda C. Pasquiera, Bachtiarja Djalila, Corinne Claudie Graf in Miha Košaka.
Za nove nadzornike Kitajci predlagajo Yeguo Tanga, doktorja menedžmenta, Shaoqian Jia, magistra menedžmenta, Huizhong Dai, inženirja strojništva, Yuling Gaa in Xin Liua, oba magistra menedžmenta, in Caixia Chen, ki ima diplomo iz književnosti. Kandidati so večinoma člani organov upravljanja Hisensa. Njihov štiriletni mandat naj bi začel teči 18. septembra.
Razširitev uprave
Že zdaj pa je šestčlansko upravo Gorenja nadzorni svet na predlog Bobinca razširil s šestimi novimi člani. V njej bodo po novem sedeli še Lan Lin, Chiao Liu, Jianmin Han, Lu Hou, Anguo Yan in Changchun Sun. Vsi prihajajo iz podjetij v skupini Hisense. »Razširitev uprave predstavlja naraven korak v postopku, ki ga je ta uprava odločno začela pred slabim letom dni. Našli smo strateškega lastnika in partnerja, s katerim bo Gorenje lahko raslo in se razvijalo hitreje. Izjemna ekipa, ki jo je za pospešitev integracije predlagala skupina Hisense, v upravo prinaša pomembno znanje in izkušnje, ki nam bodo zagotovili hitro in učinkovito izkoriščanje sinergij med skupinama,« je ob tem izjavil Bobinac.
Hisense za skupščino pričakovano predlaga tudi iztisnitev preostalih malih delničarjev, ki prevzemne ponudbe niso sprejeli. Za delnico jim bo plačal 12 evrov, torej toliko kot drugim lastnikom v prevzemni ponudbi. Poleg tega bo umaknil pol odstotka lastnih delnic Gorenja.
Umik z borze
Skupščina bo odločala tudi o umiku Gorenja z Ljubljanske in Varšavske borze, kar naj bi se uresničilo po iztisnitvi malih delničarjev.
Kaže, da bo praznih rok glede Gorenja ostala tudi družba Deloitte. Kitajci predlagajo, da ta ne bi v prihodnjih treh letih revidirala velenjske družbe, ampak bodo to delo zaupali revizorski družbi Baker Tilly Evidas.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.