Kazalcev na urah ne bomo več premikali

Evropejci se bomo poslovili od poletnih energetskih izkoristkov na račun premikanja ure. Najverjetneje jo bomo zadnjič premaknili 28. oktobra.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je v jutranji oddaji na nemški televiziji povedal, da se bo osebno zavzel za poenotenje poletnega in zimskega časa v vseh državah Evropske unije. Po spletni anketi, na katero je odgovorilo skoraj 5 milijonov Evropejcev, jih je 80 odstotkov glasovalo za ukinitev poletnega časa. »Nima smisla spraševati ljudi, ali bi na nekem področju želeli spremembo, ko svoje mnenje povedo, pa tega ne bi upoštevali. Tako, kot si želijo, tako naj bo,« je povedal Luksemburžan.

Po twitterju je čivknila tudi evropska komisarka za promet Violeta Bulc, ki je pristojna za zadevo: »Sporočilo je zelo jasno, zato bo evropska komisija predlagala zakonodajo za spreminjanje sedanje ureditve o premikanju ure. Predlog morajo nato sprejeti še v evropskem parlamentu in Svetu EU kot zastopstvu držav članic.«

Evropska komisija je sicer že 5. julija v javnost poslala vprašalnik, ki sicer ni zavezujoč, kjer so državljane spraševali, ali bi še premikali kazalce na uri ali ne. V 43 dneh je kar 4,6 milijone prebivalcev povedalo svoje mnenje, po podatkih nekaterih medijev, je bilo kar 80 odstotkov za ukinitev premikanja urinih kazalcev, piše španski El pais.

Podatke po posameznih državah sicer še zbirajo, a prvi kažejo, da sta bila dva od treh vprašanih Nemca.

Evropska zakonodaja zdaj narekuje, da kazalce za uro naprej premaknemo zadnjo nedeljo v marcu in potem spet nazaj zadnjo nedeljo v oktobru. S tem bi menda kar najbolj izkoristili dnevno svetlobo in zaradi tega privarčevali pri porabi energije. A vpliv premikanja ure se na gospodarski ravni ni izkazal kot bistven, niti ni podatkov, da bi bilo zaradi (ne)premikanja ure manj ali več prometnih nesreč, na kar so namigovali mnogi nasprotniki poenotenju časa. Še najbolj je sprememba, ki smo jo vestno počeli dvakrat na leto že zadnjih trideset let in še več, vplivala na posameznikov bioritem kot pomanjkanje spanca in koncentracije.

V množici tako nasprotujočih si podatkov, lahko pričakujemo le eno pomembnejšo pozitivno spremembo, ta je poenotenje časa na notranjem trgu Evropske unije, ki bi lahko blagodejno vplival na notranje gospodarstvo. A če bo novi zakon sprejet, bo lahko vsaka država članice sprejela svoj urnik, vseeno Juncker upa, da države ne bodo ravnale samovoljno, pač pa, da obstaja neka skupna pot, ki se je bodo vse države članice držale.

Že v začetku letošnjega leta so bile debate o morebitni ukinitvi poletnega časa vroče, za to idejo pa sta navijali predvsem Finska in Litva.


28. oktobra 2018 bo zadnjič, ko bomo ob 3.00 zjutraj kazalce na uri premaknili za eno uro nazaj.


Več iz rubrike