Kakšno škodo povzroča kibernetski kriminal

Nepridiprav iz Kitajske z angleškim imenom napada francosko trgovino, ki prodaja japonsko opremo, katero lahko uporabnik plača prek ruske spletne plačilne storitve. To vodi menedžer iz Latvije, ki je na švedskem registriral svojo domeno pri nekem brazilskem registratorju, s spletno stranjo, ki gostuje na Tajskem in na katero kaže spletni kazalec iz Islandije, za elektronsko pošto pa uporablja indonezijski poštni strežnik.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

To je stanje, ki ga je identificiral Europolov center za visoko tehnologijo in slikovito prikaže zagonetko, s katero se ukvarjajo organi pregona, ko je govora o modernem kibernetskem kriminalu četrte generacije.

Ta se dogaja v virtualnem svetu in je usmerjen v naprave, ki se v vse večjem številu medsebojno povezujejo v internet stvari. Število uporabnikov interneta se približuje petim milijardam, število podatkov, ki si jih preko interneta izmenjujemo eksponentno raste in bo po napovedih v naslednjih treh letih doseglo 44 bilijonov gigabajtov.

»Pred napadi ne bo varna nobena družba, podjetje, država, ali posameznik,« pravi Borka Jerman Blažič, vodja laboratorija za odprte sisteme in mreže na Institutu Jožef Stefan in soorganizatorka konference o kibernetski varnosti, ki bo pod okriljem mreže SENTER (Strengthening European Network Centres of Excellence in Cybercrime) od danes do četrtka potekala na Bledu.

Kibernetski kriminal je z več kot milijonom žrtev vsak dan ena najhitreje rastočih aktivnosti nepridipravov: vsak dan je več napadov na civiliste, zasebne in javne organizacije ter vladne institucije. Te so vse pogostejša tarča zlonamernih programov, ki postajajo vedno bolj sofisticirani in inteligentni, ter so vse manj usmerjeni k posameznikom in vse pogosteje v podjetja, bolnišnice in druge javne institucije, od katerih v zameno za zasežene, zaklenjene podatke ali onemogočene naprave zahtevajo odkupnino.

Skupna ocena stroškov zaradi kibernetskega kriminala v svetu se danes giblje okrog nekaj sto milijard dolarjev na leto. Po besedah stroke je prijavljena finančna škoda v podjetjih v ZDA že presegla 15 milijard dolarjev, po nekaterih ocenah pa je zaslužek iz kibernetskega kriminala že leta 2007 presegel zaslužke iz prodaje nelegalnih drog.

Več na Delo.si

Več iz rubrike