Kakšen naj bo kupec Aerodroma Maribor?
Ladislav Brolih, direktor Aerodroma Maribor, je za Svet kapitala povedal, da ne ve veliko o menjavi lastništva, a nam je priporočil, naj pokličemo na Delavsko hranilnico in se pozanimamo o dogajanju. Ker smo predvidevali, da je to dogajanje pestro, smo se obrnili na njih.Predsednik uprave Delavske hranilnice Dušan Grlica nam je odgovoril: »Postopek kupoprodaje družbe Aerodrom Maribor je v teku in ker prodajne aktivnosti še niso v celoti zaključene, vam vsebine konkretnega posla ne moremo razkrivati.«
Junija letos se je veliko govorilo o nakupu ali dolgoročnem najemu letališča s strani Kitajcev, zato smo za mnenje o morebitnem nakupu mariborskega letališča vprašali profesorja dr. Marka Jakliča. Dejal je, da se je podobna aktivnost že odvila v času prodaje ljubljanskega letališča, ki smo ga prodali v celoti, in ne le koncesijo. Koncesionarja se lahko v primeru slabega upravljanja znebiš, lastnika pa ne. »Dobro bi bilo imeti v državni lasti vsaj eno letališče,« je povedal Jaklič.
Slab lastnik?
Najbolj pomembno vprašanje, ki si ga moramo zastaviti državljani je, kdo bo lastnik Aerodroma Maribor. Če ga kupuje dober lastnik, ki ne bo v njem videl le naložbe v nepremičnino ali »sredstvo za pranje denarja«, lahko pride do večjega pritoka kapitala v državo. »Lastnik naj bo družbeno odgovoren in dober gospodar,« doda profesor z Ekonomske fakultete v Ljubljani.
Kaj lahko naredim jaz?
Državljani moramo biti pri podobnih prodajah predvsem oprezni. Dogajanje je potrebno spremljati aktivno in slabo gospodarjenje na nek način kaznovati. "Angažiran državljan bi lahko prodajalca, ki se ni dovolj dobro pozanimal o kupcu opozorili na slabo prodajo, ga na nek način kaznovali in si s tem zagotovili, da do podobnih prodaj ne prihaja več.«
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese