Kako bo arbitražno sodišče razsodilo o meji med Slovenijo in Hrvaško
Po več kot četrt stoletja bo danes popoldne znana odločitev o meji med Slovenijo in Hrvaško. Arbitražno sodišče bo v skladu z arbitražnim sporazumom, ki je bil sklenjen leta 2009 v Stockholmu, določilo potek meje med državama na kopnem in morju, ali bo imela Slovenija stik z odprtim morjem in režim za uporabo ustreznih morskih območij.
Gilbert Guillame, predsednik senata Stalnega arbitražnega sodišča v Haagu, bo razsodbo začel brati danes ob 14. uri. Končna odločitev bo predvidoma znana okrog 16. ure, kar pa je med drugim odvisno od dolžine in kompleksnosti same razsodbe. Ta je rezultat petih let branja vladnih dokumentov, arhivskih gradiv, zaslišanj, študij zemljevidov in drugih opravil, s katerimi se je od leta 2012 ukvarjalo arbitražno sodišče.
Meja mora biti sicer določena na podlagi pravil in načel mednarodnega prava, glede odločitve stika in režima za uporabo morskih območij pa si prizadevati za pošteno in pravično odločitev. Poleg teh dveh lahko upoštevajo še pravičnost in načelo dobrososedskih odnosov.
Slovenija in Hrvaška bosta morali − ne glede na to, ali se bosta z vsebino razsodbe strinjali ali ne − odločitev arbitražnega sodišča upoštevati. (Na hrvaški strani sicer so sicer do arbitraže precej ignorantski oziroma obstajajo dvomi o tem, ali bodo razsodbo hoteli upoštevali.)
Celotno dogajanje v zvezi z arbitražo bomo spremljali na Delo.si, od 14. ure dalje pa bomo branje razsodbe spremljali tudi z blogom v živo.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese