Kako bi bila videti afera Samsung v Sloveniji?

Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

V medijih se zadnje dni veliko piše o južnokorejskem gospodarstvu, v katerem je moč čutiti posledice incidenta s telefonom Galaxy Note 7. Kako bi podobna situacija vplivala na zdravje gospodarstva v Sloveniji?

Podjetje Samsung Electronics je zaradi eksplozivnih naprav pred kratkim ustavil proizvodnjo mobilnikov Galaxy Note 7, vse prodane primerke pa je izločil iz prodaje. Le malo po tem je centralna banka Južne Koreje hitro znižala napoved rasti za prihodnje leto, padla je tudi vrednost njihove valute (za 1,1 odstotek).

Padec wona guverner centralne banke Lee Ju-Yeol in finančno ministrstvo povezujeta tudi s Samsungom, skrbi pa jih dejstvo, da se je to zgodilo precej hitro, medtem ko je običajno potrebno več časa, da se taki incidenti poznajo na vrednostnem trgu.

Pretiravanje za medijsko pozornost?

Luka Gubo, finančni analitik, pravi, da še ni razloga za paniko. Samsung Electronics predstavljajo le 2,7% celotnega izvoza. Cena delnice Samsunga je sicer padla za 8% v enem dnevu, a potrebno je preučiti širšo sliko. Enomesečni graf delnic kaže, da je vrednost v enem mesecu celo zrastla za 3%, medtem ko enoletna rast znaša kar 25%.

Kaj pa Slovenija?

Vprašali smo ga, kako bi bila videti afera Samsung na slovenskih tleh. Za primer smo vzeli podjetje Gorenje. Na valuto taka afera ne bi vplivala, saj živijo v EU in imamo enotno valuto. Država bi trpela predvsem zaradi manka pri plačevanju davkov in manjšega prihodka. Na zdravje gospodarstva bi vplivalo tudi dejstvo, da bi večja brezposelnost prinesla večje stroške za državo. Posledice zamišljenega neljubega dogodka bi od zunanjih čutili predvsem dobavitelji in poslovni partnerji.

Več iz rubrike