Kaj prinaša kmetom odprava kvot za proizvodnjo sladkorja

Slovenski kmetje, združeni v lani ustanovljeni zadrugi Kooperativa Kristal Ormož, so letos sladkorno peso posejali na približno 75 hektarih. Kot nam je pojasnil strokovni tajnik zadruge Vladimir Hunjadi, pričakujejo proizvodnjo od 60 do 70 ton na hektar, pravkar pa usklajujejo podrobnosti okoli odvoza. Celotno količino pridelane sladkorne pese bodo kmetje prodali v hrvaško tovarno Viro iz Virovitice. Dogovorjena cena znaša 36 evrov za tono, a ker je vsebnost sladkorja po predhodnih analizah višja od dogovorjene, bo predvidoma višja tudi cena.
Hkrati delajo kmetje že setvene načrte za prihodnje leto in kot pravi Hunjadi, bodo površine, namenjene pridelavi sladkorne pese, povečali. Zanimanje za pridelavo sladkorne pese med kmeti je po njegovih besedah večje, večina teh, ki je peso sejala letos, želi prihodnje leto sejati še več. Na kolikih hektarih je pričakovati to poljščino, ni hotel ugibati, pričakuje pa, da bo ta na najmanj 200 hektarih, če ne več.
Več iz rubrike
Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni
Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.
Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo
Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.