Kaj prinaša kmetom odprava kvot za proizvodnjo sladkorja

Kvote za proizvodnjo sladkorja, zaradi katerih je sladkorna pesa do nedavnega domala izginila s slovenskih njiv, se ukinjajo. Letos so kmetje znova sejali peso, namenjena pa je na Hrvaško, in pravkar delajo načrte za odvoz. Prizadevanja, da bi doma postavili novo tovarno za pridelavo sladkorja, (še) niso obrodila sadov, se pa zastavlja vprašanje, ali bi bila ta sploh dobičkonosna.
Fotografija: Shutterstock
Odpri galerijo
Shutterstock

Slovenski kmetje, združeni v lani ustanovljeni zadrugi Kooperativa Kristal Ormož, so letos sladkorno peso posejali na približno 75 hektarih. Kot nam je pojasnil strokovni tajnik zadruge Vladimir Hunjadi, pričakujejo proizvodnjo od 60 do 70 ton na hektar, pravkar pa usklajujejo podrobnosti okoli odvoza. Celotno količino pridelane sladkorne pese bodo kmetje prodali v hrvaško tovarno Viro iz Virovitice. Dogovorjena cena znaša 36 evrov za tono, a ker je vsebnost sladkorja po predhodnih analizah višja od dogovorjene, bo predvidoma višja tudi cena.

Hkrati delajo kmetje že setvene načrte za prihodnje leto in kot pravi Hunjadi, bodo površine, namenjene pridelavi sladkorne pese, povečali. Zanimanje za pridelavo sladkorne pese med kmeti je po njegovih besedah večje, večina teh, ki je peso sejala letos, želi prihodnje leto sejati še več. Na kolikih hektarih je pričakovati to poljščino, ni hotel ugibati, pričakuje pa, da bo ta na najmanj 200 hektarih, če ne več.

Več na Delo.si

Več iz rubrike