Kaj morate spremljati v tem tednu?

Nov teden prinaša precej zanimivih dogodkov na področju financ, gospodarstva in politike. Česa ne smete zamuditi, če želite ostati v koraku s časom?
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Pred nami je pester teden, ki prinaša vse od zasedanja guvernerjev japonske centralne banke (BoJ), razkritja poslovnih rezultatov družbe Nike za drugo četrtletje, do srečanja elektorjev v ZDA, ki bodo potrdili zmago republikanca Donalda Trumpa na predsedniških volitvah. Prav tako bo imel Vladimir Putin v četrtek svojo tradicionalno prednovoletno novinarsko konferenco.

Gospodarstvo

Posebno sodišče v Parizu naj bi danes izreklo sodbo prvi izvršni direktorici Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Christine Lagarde, ki se zagovarja zaradi obtožb o malomarnosti v primeru nezakonitega 403 milijone evrov visokega izplačila, ki ga je prejel poslovnež Bernard Tapie še v času, ko je bila francoska finančna ministrica.

Slovenska podjetja, ki daleč največ izvozijo v Nemčijo, bodo danes z zanimanjem spremljala predstavitev podatkov Munchenskega inštitut Ifo o razpoloženju v gospodarstvu, ki jih vsak mesec oblikuje na podlagi ankete v 7000 nemških podjetjih. Če bo indeks splezal na 110,7 točke, kot pričakujejo analitiki, bo dosegel najvišjo vrednost v več kot dveh letih.

Ameriški Nike bo v torek predstavil poslovne rezultate za drugo četrtletje poslovnega leta. Po dolgem obdobju zaporednih rasti bi lahko bilo tokrat drugače. Pri Nike so namreč opozorili, da niso več tako priljubljeni med milenijci, ki raje posegajo po športnih copatih in oblačilih Adidas ter Under Armour. Analitiki še vedno pričakujejo petodstotno rast prihodkov na 8,1 milijarde dolarjev, a hkrati dobre štiri odstotke nižji čisti dobiček.

Reuters
Reuters

Finančni trgi

Janet Yellen, guvernerka ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed), bo danes govorila o stanju na ameriškem trgu dela, s čimer bi lahko vlagateljem dala nov vpogled v spremembe denarne politike v letu 2017. Fed naj bi sicer prihodnje leto trikrat višal ključne obrestne mere.

V torek se bo končalo dvodnevno zasedanje guvernerjev japonske centralne banke (BoJ), na katerem naj bi bila podana prva pozitivna ocena stanja v gospodarstvu po letu 2015, kažejo informacije Wall Street Journala. Ključna obrestna mera naj bi ostala pri -0,1 odstotka.

Reuters
Reuters

Politika

Po vseh prestolnicah ameriških zveznih držav bodo danes potekala srečanja elektorjev, ki bodo potrdili zmago republikanca Donalda Trumpa na predsedniških volitvah.

Ruski predsednik Vladimir Putin bo imel v četrtek svojo tradicionalno prednovoletno novinarsko konferenco, na kateri bo nagovoril več kot 1400 novinarjev. Poleg stanja v gospodarstvu in vojne v Siriji bo ena glavnih tem zagotovo odnosi z ZDA, saj je predsednik Obama med svojo zadnjo novinarsko konferenco še enkrat več namignil na Putinovo vmešavanje v ameriške volitve. Spomnimo, da je na podobni konferenci lansko leto Putin označil Trumpa kot absolutnega prvega predsedniškega kandidata v ZDA.

Reuters
Reuters

Dogodki

Javna agencija SPIRIT Slovenija in Center za mednarodne odnose Fakultete za družbene vede prirejata danes srečanje na temo tujih neposrednih investicij, kjer bosta predstavila izsledke letošnje raziskave z naslovom »Slovenija kot lokacija za tuje neposredne investicije v očeh tujih investitorjev«.

Evropska komisija je nedavno sprejela novo vesoljsko strategijo, katere cilj je povečati koristi, ki jih imajo Evropejci od vesoljske industrije. O priložnostih za slovenska podjetja se bodo v Ljubljani pogovarjali Dušan Olaj iz Duola, dr. Jure Knez  iz Dewesofta, dr. Tomaž Rotovnik iz SkyLabsa, Miha Kaduncem iz podjetja Sinergise, dr. Sabina Koleša in Tanja Permozer iz ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter evropska komisarka za promet mag. Violete Bulc, ki jo isti dan na mariborski pravni fakulteti čaka še razprava o sodelovalni ekonomiji in Uberju.

Prav tako v četrtek bo v Postojni potekal Gospodarski forum Primorsko-notranjske regije, katerega glavni gost bo Sandi Češko, prvi mož Studia Moderne.

Več iz rubrike