Kaj morate spremljati ta teden?

Nov teden prinaša precej zanimivih dogodkov na področju financ, gospodarstva in politike. Česa ne smete zamuditi, če želite ostati v koraku s časom?
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Danes bo ameriški predsednik Donald Trump v Beli hiši sprejel kanadskega premierja Justina Trudeauja, v Strasbourgu pa se bo začelo februarsko plenarno zasedanje Evropskega parlamenta. V sredo čaka EU parlament glasovanje o trgovinskem sporazumu s Kanado Ceta in v četrek se začne v Bonnu srečanje zunanjih ministrov skupine G20.

Gospodarstvo:

Statistični urad RS bo danes objavil podatke o prostih in zasedenih delovnih mestih za zadnje lansko četrtletje. Jutri lahko pričakujemo spremembo cen dveh najbolj prodajanih naftnih derivatov. Evropski statistični urad Eurostat bo objavil drugo oceno gibanja BDP v območju evra in celotni EU v 2016 in decembrske podatke o industrijski proizvodnji v EU. Na višjem sodišču bo nadaljevanje glavne obravnave v zadevi Patria 2.

V sredo bo potekalo nadaljevanje seje DZ, kjer bodo med drugim govorili o noveli zakona o trgu finančnih instrumentov in predlogu zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov. Centralna banka ZDA Federal Reserve poročala o industrijski proizvodnji v januarju, prav tako bo Ministrstvo za delo ZDA poročalo o ceni potrošniške košarice v januarju.

V četrtek bo potekalo nadaljevanje seje DZ, na kateri bodo med drugim obravnavali predlog zakona o vajeništvu. V peterk bo Evropski statistični urad Eurostat objavil decembrske podatke o vrednosti gradbenih del v EU.

Opec bo danes objavil svoje mesečno poročilo o naftnem trgu, ki je vsaj v ZDA v najboljši kondiciji zadnjega obdobja. Delnice ameriških naftnih podjetij so pretekli teden zrasle že petič zapored, medtem ko so na krilih večje proizvodnje in uvoza zaloge surove nafte splezale še za 13,8 na preko 500 milijonov sodov. Spomnimo, da je Opec prav zaradi konkurence iz ZDA preplavil trg s poceni nafto, da bi s trga izrinil dražlje konkurente. Zaenkrat le delno uspešno.

V sredo bo švedska centralna banka sprejela odločitev o morebitni spremembi ključne obrestne mere, ki je pri -0,5 odstotka med najnižjimi na svetu. Čeprav večina strokovnjakov ocenjuje, da na Švedskem (še) ne bo sprememb v denarni politiki, bodo vlagatelji pozorno spremljali besede guvernerja Stefana Ingvesa za morebitne namige o nadaljnjih ukrepih.

Politika:

Danes bo Donald Trump v Beli hiši sprejel kanadskega premierja Justina Trudeauja, medtem ko bo jutri evropske poslance na plenarnem zasedanju nagovoril novi avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen.

V sredo, se bosta v Washingtonu srečala ameriški predsednik Donald Trump in izraelski premier Benjamin Netanjahu. V petek se začne Münchenska varnostna konferenca. V soboto bo potekal kongres stranke DeSUS, na katerem bodo med drugim izvolili novo vodstvo in predstavili smernice za gospodarski napredek Slovenije.

Dogodki:

V sredo se v Ljubljani prične konferenca Energetike.NET in Tehnološke platforme za pametna omrežja.

V soboto  bodo na filmskem festivalu Berlinale podelili nagrade. V Benetkah začetek pustnega karnevala in na Ptuju pričetek 57. Kurentovanja. Zasedba Carmina Slovenica bo začela gostovanje v Južnoafriški republiki

Več iz rubrike