Kaj lahko preberete v novi izdaji Sveta kapitala?

O čem pišemo v novi izdaji poslovnega tednika Svet kapitala?
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

V novi številki poslovnega tednika Svet kapitala boste lahko prebrali:

  • Nadzorniki, 
se zavedate odgovornosti?

Katja Svenšek in Uroš Urbas pišeta o tem, kako so zavarovani državni menedžerji in nadzorniki. Od vprašanih družb najvišjo letno zavarovalno premijo plačuje skupina HSE, in sicer 270.000 evrov. 

  • Zlata 
doba tobaka​

Jan Bratanič piše o tem, kako protikadilski zakoni, ozaveščanje o nevarnostih, ki jih povzroča kajenje in zniževanje odstotka kadilcev v svetu skrbijo tobačne velikane. Toda hkrati jih, zanimivo, v poslovnem smislu (še) ne hromijo. Dobičke preštevajo v milijardah, marže nikdar niso bile višje, prav tako ne vrednosti njihovih delnic.

  • Nova pravila igre na področju osebnih podatkov​

Simona Drevenšek piše o novi evropski uredbi o varstvu podatkov (GDPR), ki bo začela veljati 25. maja 2018 in prinaša enotno in posodobljeno zakonodajo o varstvu podatkov. Z uredbo bo posameznik dobil več pravic: jasno bo moral privoliti v obdelavo podatkov, informiran bo, v kakšne namene so ti uporabljeni, lahko jih bo prevzel in prenesel h konkurenčnemu ponudniku ..

  • Če je projekt pravi, je denarja na pretek

Katja Svenšek ugotavlja, da na finančnih trgih še nikoli ni bilo toliko sredstev, kot jih je zdaj, a hkrati je projektov, ki so jih banke in drugi vlagatelji pripravljeni financirati, malo. Banke so konservativnejše, podjetja previdnejša. Nepovratna sredstva medtem pospešeno nadomeščajo povratna, hkrati se ne vlaga več v zidove, ampak v patente, licence, blagovne znamke, ljudi.

  • Verige, 
ki osvobajajo

Jan Bratanič piše tehnologiji verig podatkovnih blokov. Na Švedskem bodo z njeno pomočjo vodili zemljiško knjigo, s trgov bi utegnila izriniti finančne posrednike pa tudi platforme, kot so Ebay, Uber in Airbnb … Kdo ve, morda bomo Slovenci z njeno uporabo v ne tako oddaljeni prihodnosti oddajali glasove na volitvah.

  • Tudi na Balkanu 
lahko obogatite 
s pametjo in delom​

Novica Mihajlović odkriva, kdo je poslovnež iz BiH, ki vlaga milijone v Ljubljano. Mladen Milanović, znanci ga kličejo tudi Kaja, ki je po nakupu ljubljanskega mestnega gradbinca, družbe KPL, in Tovarne asfalta Črnuče (Tač) postal pomemben igralec med gradbinci v prestolnici in se zdaj poteguje tudi za nakup nekdanje Tobačne v Ljubljani, prihaja iz Mrkonjić Grada, približno 50 kilometrov od Banjaluke.​

  • Podnebne spremembe ogrožajo tudi podjetja​

Simona Drevenšek piše o tem, da je ozračje je vse bolj onesnaženo, kar ima škodljive posledice tudi za šport. Ekonomska študija bonskega IZA inštituta je lani ugotovila, da prašni delci v zraku vplivajo na slabšo igro nogometašev. Analizirali so igro nogometašev nemške zvezne lige med letoma 1999 in 2011. Ugotovili so, da je bilo na povprečno tekmo v zraku 23,8 mikrograma prašnih delcev na kubični meter.

  • Iz Šenčurja v posle 
z globalnimi velikani​

Jan Bratanič piše o podjetju Euro Plus, ki že od prvega trenutka leta 1993 deluje v ozko specializirani niši programske opreme za profesionalno oblikovanje in tiskanje etiket s črtno kodo in RFID in je na prvi milijon prihodkov čakalo celo desetletje.

  • Vsakdanje navade uspešnih ljudi: Primož Karpe

Suzana Kos odkriva navade predsednika nadzornega sveta NLB, ki je solastnik v skladu zasebnega kapitala Blue Sea Capital. Ob prevzemu funkcije prvega nadzornika je dejal, da je razčiščevanje preteklosti banke mimo in da je zdaj na vrsti prihodnost.


Še več vsebin pa vas čaka v jutrišnji izdaji poslovnega tednika Svet kapitala, ki ga lahko tudi naročite!

Reuters
Reuters

Več iz rubrike