Kaj boste lahko prebrali v novi izdaji Sveta kapitala?

O čem pišemo v novi izdaji poslovnega tednika Svet kapitala?
Fotografija: Shutterstock
Odpri galerijo
Shutterstock

V novi številki poslovnega tednika Svet kapitala boste lahko prebrali:

  • Bančništvo nikoli več ne bo enako     

Katja Svenšek piše, da je sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja Bill Gates dejal: »Bančništvo je nujno, banke niso.« Citat so v zadnjih letih avtorji različnih prispevkov večkrat ponovili, hkrati pa se čudili, da so banke še vedno tu. Zdaj so reku, da ljudje lažje menjajo zakonskega partnerja kot banko, menda v resnici šteti dnevi.     

  • Evropa se greje z lesom

Simona Drevenšek ugotavlja, da je oskrba z energijo je že od nekdaj povezana z lesom. Še pomembnejšo vlogo je dobil z evropsko energetsko politiko, ki je naravnana k obnovljivim virom energije. Dodaten zagon rabi lesa za ogrevanje so dale vse višje cene nafte in plina. V Sloveniji se z lesom ogreva več kot 40 odstotkov gospodinjstev.

  • Gospod bodoči predsednik, kaj pa gospodarstvo?

Novica Mihajlović piše, da bomo v nedeljo zvečer vedeli, ali bo Sloveniji še pet let vladal dosedanji predsednik Borut Pahor ali pa ga bo iz predsedniškega kabineta izrinil kamniški župan Marjan Šarec. Tik pred drugim krogom smo zbrali nekaj njunih misli o gospodarstvu.

  • Koliko lahko prihranimo na račun blockchaina? 

Pija Kapitanovič piše o tem,se danes že marsikatere države ne le spogledujejo z uporabo tehnologije blockchain, na primer Slovenija, ampak jo tudi že vključujejo v svoje delovanje. Estonija tako že omogoča državljanom, da s svojim ID, ki je zapisan v DLT, naročajo zdravniške recepte, volijo, upravljajo bančni račun, zaprosijo za socialne transferje, registrirajo podjetje, plačajo davke in imajo dostop do še preostalih 3000 digitalnih javnih storitev.       

  • So diamanti res redki?  

Klemen Košir se sprašuje, če so diamanti tako priljubljeni in zaželeni, ker so redki? Jih ima zato na rokah stotine milijonov žensk? Ali pa morda zato, ker je korporaciji De Beers uspelo ustvariti trg za svoj produkt, ki brez De Beersovega delovanja še zdaleč ne bi bil tako velik in bogat?

  • Okoljska revolucija – jo lahko EU izpelje sama?

Petra Kovič ugotavlja, da okolje in mi z njim počasi klecamo pod težo vse večje onesnaženosti in vse bolj škodljivih podnebnih sprememb. Da bi se izognili katastrofi svetovnih razsežnosti, moramo svet nujno očistiti vseh škodljivih emisij. Povedano drugače: nemudoma moramo najti know-how za prehod na čiste energije, sonce, vodo in veter, ki bo ne le inovativen, ampak tudi cenovno dosegljiv. 

  • Merilo dobrega upravljanja ni več le dobiček družbe

Maja Grgič ugotavlja, da dobro korporativno upravljanje podjetij v ospredje ne postavlja več le finančnih ciljev, ampak tudi druge, kot so ekologija, družbena odgovornost, etična vprašanja in zadovoljstvo zaposlenih.

  • Od »Made in China« do »Created in China«

Klemen Košir piše o tem, da Kitajska noče biti več le tovarna s tekočim trakom in poceni delovno silo, pač pa se želi v ringu spopasti z gospodarskimi velesilami za boljše zaslužke, ki bi jih dosegla z višjimi maržami pri svojih izdelkih.     

  • Vsakdanje navade uspešnih ljudi: Valery Arakelov, lastnik in direktor Rimskih term     

Kaja Kovič razkriva navade Valerya Arakelova, lastnika in direktorja Rimskih term.

Še več vsebin pa vas čaka v jutrišnji izdaji poslovnega tednika Svet kapitala, ki ga lahko tudi naročite!

 

Shutterstock
Shutterstock

Več iz rubrike