Kaj boste lahko prebrali v novi izdaji Sveta kapitala?

V novi številki poslovnega tednika Svet kapitala boste lahko prebrali:
- Boštjan Vasle: Rast je lahko hitro prehitra
Katja Svenšek piše o tem, da tako kot tekmujejo države danes pri privabljanju tujih neposrednih investicij, bodo čez nekaj let tekmovale pri privabljanju tuje delovne sile. Tiste, ki bodo imele vizijo, kako jih pritegniti, bodo v prednosti pred tistimi, ki bodo zgolj čakale, da kdo pride ali ne, opozarja Boštjan Vasle.
- Magna: Dober posel ali potencialna okoljska katastrofa?
Jan Bratanič piše o tem, da lakirnica, ki naj bi jo Magna Steyr gradila v bližini Hoč, je že nekaj časa poligon za nabiranje političnih točk v razpravi, ki izkorišča dobro poznane strahove slovencev. Čeprav je izbira lokacije sporna, izkušnje od drugod kažejo, da lakirnica verjetno ne bo povzročila večje škode okolju. A tveganja obstajajo in jih ne gre podcenjevati.
- Večja požrtvovalnost v gospodarski diplomaciji
Katja Svenšek in Novica Mihajlović pišeta o tem, da je gospodarska diplomacija za izrazito izvozno usmerjeno slovensko gospodarstvo zelo pomembna. Kako pomembna je politična podpora gospodarstvu, še posebno če se to želi dokazati v državah z močno centralno oblastjo, kaže uveljavitev slovenskih podjetij v Iranu, kjer Slovenija letos spet odpira veleposlaništvo. Načrtuje ga še v Maroku, Bolgariji, Združenih arabskih emiratih in na željo gospodarstva celo v Podsaharski Afriki.
- Sonja Gole: Če bi lahko, bi Adrio Mobil kupila sama
Pija Kapitanovič se je pogovarjala s Sonjo Gole, ki je v Adrio Mobil prišla leta 1995, ko je bilo podjetje v hudih finančnih in poslovnih težavah, a ji ga je uspelo od skorajšnjega propada popeljati do odličnosti.
- Gruzija: Z glasbo po turiste in nad velike sosede
Novica Mihajlović piše o tem, da je glavni izvozni adut Gruzije, turizem, ki temelji na naravnih lepotah, odličnih vinih in hrani. Nov dragulj, za katerega upajo, da bo postal magnet za tuje goste, so prepoznali v elektronski glasbi.
- Pametna mesta, za 2,7 bilijona evrov priložnosti
Pija Kapitanovič odkriva, da je v 18. stoletju je v mestih živelo zgolj pet odstotkov prebivalstva, leta 1960 že 34 odstotkov, v Evropi in Severni Ameriki že 50 odstotkov. Danes v Evropi v urbanih predelih živi že 74 odstotkov prebivalstva, na svetu pa 54 odstotkov. Ob čedalje hitreje rastočih mestih v Aziji, Afriki, Južni Ameriki in Indiji se bo do leta 2050 ta delež povečal na 80 odstotkov.
- Gospodarstvo raste – ali to športu piše lepše čase?
Novica Mihajlović piše o tem, da se slovenskemu športu v zadnjem času veliko dogaja. Podjetja so na krilih ugodnih gospodarskih razmer bolj naklonjena sponzortvom. sprejet je zakon o športu, športna loterija ima novega direktorja in pivo se vrača na tribune.
- Na kosilu: Peter Sotošek Štular, ravnatelj SNG Opera in balet Ljubljana
Kaj je Piji Kapitanovič na kosilu v Operni kleti povedal Peter Sotošek Štular, ravnatelj SNG Opera in balet Ljubljana?
Še več vsebin pa vas čaka v jutrišnji izdaji poslovnega tednika Svet kapitala, ki ga lahko tudi naročite!

Več iz rubrike
Kakšne so posledice carin in kako jih bomo čutili v Sloveniji
Pogledali smo, kaj pravzaprav sploh so carine, kako delujejo in kaj prinaša carinska vojna ZDA, EU in Sloveniji.
Lani rekordne naložbe, letos bolj skromno
Omrežnine bodo letos prinesle premalo za naložbe v omrežja, verjetno jih bo treba do leta 2027 povišati.