Kaj boste lahko prebrali v novi izdaji Sveta kapitala?
V novi številki poslovnega tednika Svet kapitala boste lahko prebrali:
- Boštjan Vasle: Rast je lahko hitro prehitra
Katja Svenšek piše o tem, da tako kot tekmujejo države danes pri privabljanju tujih neposrednih investicij, bodo čez nekaj let tekmovale pri privabljanju tuje delovne sile. Tiste, ki bodo imele vizijo, kako jih pritegniti, bodo v prednosti pred tistimi, ki bodo zgolj čakale, da kdo pride ali ne, opozarja Boštjan Vasle.
- Magna: Dober posel ali potencialna okoljska katastrofa?
Jan Bratanič piše o tem, da lakirnica, ki naj bi jo Magna Steyr gradila v bližini Hoč, je že nekaj časa poligon za nabiranje političnih točk v razpravi, ki izkorišča dobro poznane strahove slovencev. Čeprav je izbira lokacije sporna, izkušnje od drugod kažejo, da lakirnica verjetno ne bo povzročila večje škode okolju. A tveganja obstajajo in jih ne gre podcenjevati.
- Večja požrtvovalnost v gospodarski diplomaciji
Katja Svenšek in Novica Mihajlović pišeta o tem, da je gospodarska diplomacija za izrazito izvozno usmerjeno slovensko gospodarstvo zelo pomembna. Kako pomembna je politična podpora gospodarstvu, še posebno če se to želi dokazati v državah z močno centralno oblastjo, kaže uveljavitev slovenskih podjetij v Iranu, kjer Slovenija letos spet odpira veleposlaništvo. Načrtuje ga še v Maroku, Bolgariji, Združenih arabskih emiratih in na željo gospodarstva celo v Podsaharski Afriki.
- Sonja Gole: Če bi lahko, bi Adrio Mobil kupila sama
Pija Kapitanovič se je pogovarjala s Sonjo Gole, ki je v Adrio Mobil prišla leta 1995, ko je bilo podjetje v hudih finančnih in poslovnih težavah, a ji ga je uspelo od skorajšnjega propada popeljati do odličnosti.
- Gruzija: Z glasbo po turiste in nad velike sosede
Novica Mihajlović piše o tem, da je glavni izvozni adut Gruzije, turizem, ki temelji na naravnih lepotah, odličnih vinih in hrani. Nov dragulj, za katerega upajo, da bo postal magnet za tuje goste, so prepoznali v elektronski glasbi.
- Pametna mesta, za 2,7 bilijona evrov priložnosti
Pija Kapitanovič odkriva, da je v 18. stoletju je v mestih živelo zgolj pet odstotkov prebivalstva, leta 1960 že 34 odstotkov, v Evropi in Severni Ameriki že 50 odstotkov. Danes v Evropi v urbanih predelih živi že 74 odstotkov prebivalstva, na svetu pa 54 odstotkov. Ob čedalje hitreje rastočih mestih v Aziji, Afriki, Južni Ameriki in Indiji se bo do leta 2050 ta delež povečal na 80 odstotkov.
- Gospodarstvo raste – ali to športu piše lepše čase?
Novica Mihajlović piše o tem, da se slovenskemu športu v zadnjem času veliko dogaja. Podjetja so na krilih ugodnih gospodarskih razmer bolj naklonjena sponzortvom. sprejet je zakon o športu, športna loterija ima novega direktorja in pivo se vrača na tribune.
- Na kosilu: Peter Sotošek Štular, ravnatelj SNG Opera in balet Ljubljana
Kaj je Piji Kapitanovič na kosilu v Operni kleti povedal Peter Sotošek Štular, ravnatelj SNG Opera in balet Ljubljana?
Še več vsebin pa vas čaka v jutrišnji izdaji poslovnega tednika Svet kapitala, ki ga lahko tudi naročite!
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese