Kaj boste lahko prebrali v novi izdaji Sveta kapitala?

O čem pišemo v novi izdaji poslovnega tednika Svet kapitala?
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

V novi številki poslovnega tednika Svet kapitala boste lahko prebrali:
  • Brez gospodarske uspešnosti ne bo ne slovenske kulture ne športa
Uroš Urbas se je pogovarjal s Tomažem Lahom, direktorjem in večinskim lastnikom podjetja Nektar Natura iz Kamnika, ki je na področju pijač dobavitelj in ponudnik celostnih rešitev za segment ho-re-ca (hotelirstvo, restavracije, catering, bari, menze …). Zaposluje 70 ljudi v Sloveniji, še več prek hčerinskih družb v tujini. Svoje storitve in proizvode prodajajo v 17 državah, večinoma evropskih, od Madeire do Turčije.
  • »O, piz.., sorči!« opravičilo, ki odganja goste
Kaja Kovič in Uroš Urbas pišeta o tem, da na vrhuncu sezone lokali zapirajo vrata. Natakarjev in kuharjev ni! Bi bilo bolje, da hotelirji in gostinci poiščejo poslovni model, ki bi omogočil razvoj dobrih oziroma bistveno boljših kadrov, in izboljšujejo svojo kakovost storitev ali se prepustijo krpanju sezonskega pomanjkanja kadrov s poceni študenti?    
  • Kdaj bomo potegnili črto v pesku
Jan Bratanič ugotavlja, da vsakič ko Kitajska zgradi novo mesto duhov, nekje izgine – plaža, otok ali naravno življenjsko okolje katere od živalskih vrst. Med globalnim brnenjem gradbenih strojev se nevarno zmanjšujejo naravne zaloge peska. Zaradi omejitev se je že razpasel črni trg peska, vreden več milijard dolarjev na leto
  • Ko turisti postanejo odveč
Suzana Kos in Kaja Kovič pišeta o tem, da je turizem pomembna gospodarska panoga, ki po svetu pa tudi v sloveniji po kriznih letih doživlja preporod. Razen izjem, kot so Egipt, Turčija in Francija. Marsikje pa naval turistov lokalnemu prebivalstvu rahlja živce in povzroča težave pri vsakodnevnih opravilih.
  • Sam svoj šef za zmeraj
Katja Svenšek piše o svobodnjakih. »Želim ostati svobodna, sam svoj šef za zmeraj.« Tako pravi nekdanja novinarka, ki je pred štirimi leti po 15 letih zaposlitve za nedoločen čas dala odpoved in šla med svobodnjake. Tako imenovani freelancerji naj bi po napovedih nekaterih združenj v ZDA do leta 2020 pomenili že polovico delovne sile. z zavedanjem, da so mnogi v to prisiljeni, nehvaležna tema, a razvijajoča se tehnologija, digitalizacija, robotizacija pišejo 
novo realnost na trgu dela.
  • Sonce koristi industriji, kaj pa nam?​​​​​​​
Pija Kapitanovič in Katja Svenšek pišeta o tem, da je povpraševanje po proizvodih za zaščito pred soncem bo po napovedih do leta 2020 doseglo desetodstotno rast. V Evropi zaradi strahu pred soncem ravni vitamina D v telesu niso optimalne, a posledice pretirane izpostavljenosti soncu so veliko hujše. Skupaj z rastjo trga sončnih krem se povečuje tudi obolelost za kožnim rakom, ki je najpogostejši rak v Sloveniji.
  • Žeja po energijskih pijačah ne ugaša​​​​​​​
Simona Drevenšek odkriva, da trg energijskih pijač še vedno visoko leta in bo letel še više, 
opozorilom o njihovi škodljivosti navkljub.  
  • Vsakdanje navade uspešnih ljudi: Andreja Medvedič​​​​​​​
Kaja Kovič odkriva navade Andreja Medvedič,​​​​​​​ lastnice in direktorice Welness kluba Sense.

Več iz rubrike