Jazbec iz Banke Slovenije odhaja v Enotni odbor za reševanje bank

Evropska komisija bo odločitev posredovala v potrditev Evropskemu parlamentu, imenovanje pa mora nato potrditi še Svet EU. Mandat trajanja te funkcije - gre za enega od štirih stalnih članov odbora - je pet let, brez možnosti podaljšanja, so danes sporočili iz komisije. Trenutno to funkcijo zaseda Antonio Carrascosa. Ta je prav danes nastopil na konferenci o dokončanju bančne unije v Ljubljani, ki jo je soorganizirala Banka Slovenije.
Enotni odbor za reševanje je organ evropske bančne unije in predstavlja enega pod gradnikov njenega drugega stebra - enotnega mehanizma za reševanje bank, katerega cilj je urejeno reševanje bank v težavah s kar najmanjšimi posledicami za davkoplačevalce in gospodarstvo.
Enotni odbor za reševanje se ukvarja s 142 velikimi bankami in čezmejnimi skupinami, pripravlja zanje načrte za reševanje in deluje proaktivno za oblikovanje čim bolj učinkovitih rešitev za primere, ko bi se banke znašle v resnih težavah. Na koncu sprejme izvršilna veja odbora sprejme tudi odločitev o načinu reševanja bank brez uporabe davkoplačevalskih sredstev in na način, da se kritične funkcije banke ohranijo.
Nacionalni organi za reševanje so medtem v okviru mehanizma odgovorni za manjše bančne akterje. V Sloveniji je ta organ Banka Slovenije, ki je zadolžena za NLB, Novo KBM in Abanko.
Jazbec je funkcijo guvernerja Banke Slovenije prevzel sredi julija 2013, v DZ pa ga je spomladi tistega leta podprlo 77 poslancev.
Kandidata za guvernerja sicer po posvetovanjih s poslanskimi skupinami predlaga predsednik republike, v DZ pa je za njegovo imenovanje potrebna absolutna večina, torej 45 glasov.
O odhodu Jazbeca na evropsko funkcijo se je v medijih v zadnjih tednih že ugibalo, a uradne potrditve do danes ni bilo.
Več iz rubrike
Konec vojne ne pomeni hitre obnove preskrbe s plinom
ZDA so postale največje dobaviteljice utekočinjenega plina, na trgu pa ne bi tekmovale z ruskimi dobavami.
Gozdarske prikolice – zanesljivost in moč za profesionalno rabo
Vsakdo, ki se ukvarja z gozdarstvom ali pa je lastnik gozda, ve, da so gozdarske prikolice nepogrešljive.