Janet Yellen v bran krizni bančni zakonodaji

Prva dama ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) Janet Yellen je na srečanju centralnih bančnikov v Jackson Holu v ameriški zvezni državi Wyoming stopila v bran spremembam zakonodaje, ki so jih v ZDA uvedli po izbruhu svetovne gospodarske krize leta 2008. Kot je dejala, so ukrepi spodbudili tako stabilnost kot gospodarsko rast.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa si že od začetka prizadeva za omilitev finančne zakonodaje, ki po njenem mnenju duši gospodarsko rast. Fed po drugi strani poudarja, da so ukrepe v ZDA sprejeli z namenom preprečitve vnovičnega kolapsa finančnega sistema, piše francoska tiskovna agencija AFP.

"Dokazi kažejo, da so krizne reforme občutno povečale varnost finančnega sistema," je poudarila Yellenova in dodala, da so stresni testi bank izboljšali njihovo obvladovanje tveganj, hkrati pa se je odvisnost bank od kratkoročnega medbančnega financiranja prepolovila.

"Koraki k izboljšanju kapitalskih položajev bank, ki so hitro in pomembno sledili izbruhu krize, (...) so se izrazili v kreditni rasti in dobičkonosnosti ameriških bank precej hitreje kot drugod po svetu," je dejala Yellenova.

Podala je tudi nekaj skromnih namigov glede prihodnjega zviševanja obrestnih mer. Kot je dejala, je največje svetovno gospodarstvo naredilo "znaten napredek" pri doseganju ciljev Feda glede zaposlovanja in cenovne stabilnosti. To so po njenih besedah okoliščine, ki lahko kličejo po zvišanju obrestnih mer.

Opozorila je še, da se bodo trgi prej ali slej spet srečali s čezmernim optimizmom in drugimi grožnjami, ki lahko od regulatorjev terjajo nove ukrepe. "Nikoli ne moremo biti gotovi, da ne bo izbruhnila nova kriza," je poudarila.

Več iz rubrike