Janet Yellen dvignila dolar

Optimistično vzdušje na delniških trgih po nepričakovani izvolitvi Donalda Trumpa za novega predsednika ZDA se je nadaljevalo tudi včeraj.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Vsi štirje osrednji ameriški indeksi so zaključili v pozitivnem območju, indeks majhnih in srednje velikih podjetij Russell 2000 pa je že deseti dan zapored zabeležil rast. Tudi delnice na pomembnejših borzah v Evropi so zaključile v pozitivnem območju.

Na pozitivno vzdušje vplivajo napovedani fiskalni in monetarni ukrepi Trumpa, izboljšani ekonomski podatki iz ZDA, saj so zahtevki za pomoč brezposelnim dosegli najnižjo raven v več kot 40 letih, obseg novogradenj je dosegel najvišjo raven od leta 2007, stopnja inflacije v ZDA pa se zaenkrat zadržuje pod ciljnima dvema odstotkoma.

Rast bruto domačega proizvoda (BDP) v ZDA naj bi v trenutnem četrtletju dosegla najvišjo rast v skoraj dveh letih, obseg prodaje na drobno pa se je v mesecu oktobru povečal za več, kot so pričakovali analitiki. Dobri ekonomski podatki in obeti povečujejo možnosti za dvig ključne obrestne mere v ZDA že na decembrskem zasedanju, kar je s svojem govoru v kongresu včeraj nakazala predsednica ameriške centralne banke FED Janet Yellen.

Pričakovanja glede dviga obrestnih mer povečujejo vrednost ameriškega dolarja, ki je proti košarici svetovnih valut dosegel skoraj 14-letni vrh in presegel najvišje vrednosti iz leta 2015. Kljub močnim trendom (rast delniških trgov, padec vrednosti obveznic, rast ameriškega dolarja, padec vrednosti zlata) se v naslednjih trgovalnih dneh pričakuje manjša umiritev momenta, vendar večina analitikov in vlagateljev pričakuje nadaljevanje trendov tudi v prihodnje.

Optimistično vzdušje glede obetov v ZDA se je pokazalo tudi pri vlagateljih, ki so po podatkih družbe Lipper v tednu do 16. novembra vplačali 23,6 milijard dolarjev v ameriške delniške sklade, kar je največ v zadnjih skoraj dveh letih.

Več iz rubrike