Izvoz lani višji za štiri odstotke, uvoz za 3,3 odstotka

Vrednost blagovne menjave v 2016 je bila najvišja v zadnjih letih, kažejo danes objavljeni podatki statističnega urada. Slovenija je izvozila za skoraj 25 milijard evrov blaga, kar je za štiri odstotke več kot v 2015, uvozila pa ga je za dobrih 24 milijard evrov, kar je 3,3 odstotka več. Presežka v blagovni menjavi je bilo za 838,6 milijona evrov.
Fotografija: Shutterstock
Odpri galerijo
Shutterstock

Vrednost izvoza je lani dosegla 24,90 milijarde evrov, vrednost uvoza pa 24,06 milijarde evrov. Pokritost uvoza z izvozom je bila lani 103,5-odstotna, presežek pa je bil višji kot v predhodnem letu, ko je bil pri 635,1 milijona evrov. Primanjkljaj v blagovni menjavi je bil lani ustvarjen le avgusta in novembra.

"Izvoz je že leta 2011 presegel predkrizno raven iz leta 2008 in od takrat neprenehoma raste, uvoz pa je raven iz leta 2008 presegel šele v letu 2015," so pojasnili na statističnem uradu.

Slovenija večino blagovne menjave ustvari z državami članicami EU, a izkazuje hkrati tudi primanjkljaj v blagovni menjavi s temi državami. Ta se v zadnjih letih zmanjšuje. V blagovni menjavi z državami nečlanicami pa je imela Slovenija v zadnjih letih presežek, ki se je nadaljeval tudi lani.

Pri blagovni menjavi z državami članicami EU sta bili lani tako pri izvozu kot pri uvozu najpomembnejši trgovinski partnerici Nemčija in Italija, z državami nečlanicami pa pri izvozu Srbija in Rusija, pri uvozu pa Kitajska in Srbija.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.