Izredna seja sveta zavoda zaradi imenovanja v. d. direktorja TNP

Svetniki javnega zavoda Triglavski narodni park (TNP) se bodo v torek sestali na izredni seji, na kateri bodo razpravljali o načinu in postopkih imenovanja direktorja zavoda in o smiselnosti nadaljnjega obstoja in delovanja sveta. Vlada je namreč julija na čelo zavoda znova imenovala kandidata, ki ni dobil podpore svetnikov.
Fotografija: Blaž Račič
Odpri galerijo
Blaž Račič

Izredno sejo je zahteval svetnik Miro Eržen, ki je v svetu TNP predstavnik Planinske zveze Slovenije. Kot je izpostavil, odnos, ki ga ustanovitelj oziroma resorno ministrstvo izvaja pri imenovanju direktorja zavoda v zadnjih treh letih, kaže na domnevno načrtno erozijo te institucije in vloge pri izvajanju nalog, za katere je bil ustanovljen.

Z zavestnim ignoriranjem mnenja sveta zavoda pri izboru kandidatov za direktorja in pri drugih predlogih postavlja pod vprašaj smiselnost obstoja tega organa, saj praktično ne more bistveno vplivati na nobeno odločitev, ki je vezana na delovanje TNP, navaja Eržen in dodaja, da je funkcija direktorja postala izrazito politična in stvar koalicijskih kupčkanj ter s stališča vodstvenih ter strokovnih kompetenc popolnoma nepomembna.

Svet zavoda je namreč na seji 14. junija prisluhnil Nataši Šalaja in Janezu Rakarju, ki ju je ministrstvo za okolje in prostor izbralo za najprimernejša kandidata za direktorja, ter praktično soglasno za funkcijo direktorice podprl Šalajo, ki je svetnike prepričala s svojimi izkušnjami in programom. Vendar pa je nato 27. julija vlada za v. d. direktorja kljub temu imenovala Rakarja, ki naj bi bil strankarski kolega ministrice.

Mnenje sveta pri izbiri kandidatov za direktorje je postalo popolnoma irelevantno, je ocenil Eržen. Podobna zgodba se je namreč odvila že spomladi 2015, ko je vlada za v. d. direktorja TNP kljub nasprotovanju sveta zavoda imenovala Bogomila Breznika. Nato pa kljub več izvedenih razpisom ni imenovala novega direktorja s polnim mandatom, temveč je le podaljševala mandat vršilca dolžnosti, vse do 21. julija letos.

Eržen meni, da je nujna razprava o nadaljnjem delu in obstoju sveta zavoda. "Dejstvo je, da ob nereagiranju sveta na takšno početje ustanovitelja, svet prevzema soodgovornost za stanje in posledice, ki so že prisotne in bodo v bodoče še bolj razdiralne. Glede na to, da ustanovitelj odloča kot odloča, resnično javni zavod ne potrebuje sveta v takšni sestavi, zgolj zaradi okrasa demokracije," je izpostavil.

Ob tem kot edini smiselni ukrep vidi takojšen odstop vsaj članov sveta, ki niso iz vrst ustanovitelja. Predlaga pa tudi spremembe zakona o TNP, tako da bi se odpravila neskladnost v postopkih imenovanja direktorja in bi ustanovitelj prevzel polno odgovornost za imenovanje direktorja. S tem bi uzakonili sedanje stanje pri imenovanju direktorja TNP, pojasnjuje Eržen, ki predlaga tudi omejitev pri imenovanju vršilca dolžnosti.

Več iz rubrike