Izdatki za hrano razkrivajo življenjski standard
Slovensko gospodinjstvo je po zadnjih zbranih podatkih za hrano na leto porabilo povprečno 2424 evrov ali 12,43 odstotka denarja, ki ga je imelo na voljo. »Delež hrane v izdatkih se postopno zmanjšuje,« pravi dr. Aleš Kuhar z biotehniške fakultete. Stroški za hrano so tesno povezani z življenjskim standardom, poudarja Brigita Vrabič Kek s statističnega urada. Mnogi se nakupovanja lotijo z razmislekom, da ne bi v shrambi nastajale odvečne zaloge.
Tudi hrani, tej osnovni človekovi potrebi, pripada svetovni dan. Združeni narodi so ji leta 1979 namenili 16. oktober in zdaj nanj tako ali drugače opozarjajo v 150 državah. Med podatki, ki so za posamezne države posebno pomembni, je delež denarja, ki ga morajo gospodinjstva nameniti za to temeljno potrebo. V Sloveniji se je po izračunih statističnega urada ta delež v petnajstih letih, od leta 2000 do 2015, zmanjšal s 16,26 na 12,43 odstotka.
Statistični podatki o porabi različnih skupin živil razkrivajo zanimive podrobnosti, kako se spreminjajo prehranske navade v slovenskih gospodinjstvih: leta 2000 je gospodinjstvo porabilo povprečno 48 kilogramov krompirja, pred dvema letoma 21 kilogramov.
Več na delo.si
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.