Italijanski sklad znova na pogovorih v Cimosu

Kakšen je novi predlog Italijanov, za zdaj ni znano, saj sestanek poteka za tesno zaprtimi vrati, je poročala televizija. V DUTB so danes STA povedali, da "v tej fazi novih informacij v zvezi s transakcijo Cimos ne moremo razkrivati".
Nova pogajanja z italijanskim skladom, ki je februarja sporočil, da odstopa od nakupa 92-odstotnega deleža Cimosa, naj bi zahteval najpomembnejši Cimosov kupec, ameriška družba Honeywell Turbo Technologies (HTT), je v torek poročal časnik Dnevnik.
Tako Cimos kot TCH Cogeme Set v lasti Palldia HTT dobavljata turbopolnilnike, v ozadju zahteve HTT pa naj bi bilo, da bi turbopolnilnike dobavljalo združeno podjetje. Šele v primeru, da bi se vse možnosti izčrpale, naj bi bil tudi za HTT sprejemljiv načrt B, po katerem bi Cimos reševala DUTB po načelu zasebnega vlagatelja, je poročal časnik.
Glavna ovira pri izpeljavi posla nakupa 92-odstotnega deleže Cimosa, za katerega so državni prodajalci na čelu z DUTB pogodb z italijanskim skladom podpisali oktobra lani, naj bi bilo nerešeno vprašanje dolga Cimosa na Hrvaškem. Gre za terjatve nekdanje Riječke banke, ki so sedaj v lasti hrvšake agencije za zavarovanje depozitov in sanacijo bank (DAB) in zaradi katerih DAB tudi toži Cimos.
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek in hrvaški minister za državno premoženje Goran Marić sta se konec januarja dogovorila, da bo dolg Cimosa do DAB za sedem milijonov evrov kupila DUTB, DAB pa bo tožbe umaknila. A sporazum ni bil sklenjen, italijanski sklad je februarja sporočil, da se umika iz posla. Hrvaška stran naj bi zahtevala ohranitev proizvodnje in delovnih mest na Hrvaškem, pri čemer naj bi bila "jamstvo", da se bodo Italijani zaveze držali, slovenska DUTB.
Na vprašanje, ali s hrvaško stranjo znova potekajo pogovori o rešitvi spora, so na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo za STA danes odgovorili, da "minister Počivalšek v zadnjih tednih ni bil v stikih s hrvaškim ministrom Marićem".
Več iz rubrike
Podjetniki, koliko denarja izgubljate, ker ne poznate pravih priložnosti?
Zagotovite si dostop do brezplačnih tedenskih vsebin, namenjenih podjetjem v vseh fazah rasti.
Poguben dan za multinacionalke s proizvodnjo v Aziji
Ameriške borze so se potopile bolj kot evropske, dolar doživel največji padec v skoraj treh letih.