Italijani aprila brez svojega oljčnega olja?

Lanskoletna letina oljčnega olja v Italiji je bila najnižja v zadnjih 25 letih.
Fotografija: Težave se zavedajo tudi v Evropski uniji, kjer so - za začetek - že zbrali ekipo strokovnjakov, ki bodo skušali zaustaviti širjenje smrtonosne bakterije. Foto: Jure Eržen/Delo
Odpri galerijo
Težave se zavedajo tudi v Evropski uniji, kjer so - za začetek - že zbrali ekipo strokovnjakov, ki bodo skušali zaustaviti širjenje smrtonosne bakterije. Foto: Jure Eržen/Delo

Nenavadno vreme, množičen pojav bakterije Xylella fastidiosa in odstranitev več kot 2000 oljčnih dreves iz najplodovitejše oljčne pokrajine Puglia, kjer proizvedejo okoli polovico vsega italijanskega oljčnega olja, zaradi gradnje Transjadranskega plinovoda je povzročilo nenaden padec njegove proizvodnje. Celo največji v zadnjih 25 letih.

Najslabša žetev oljk v zadnjih letih napoveduje, da bo do aprila v Italiji zmanjkalo njihovega olja. »Tvegamo, da si Italija zaradi izgub nikoli ne bo mogla opomoči pri proizvodnji ekstra deviškega oljčnega olja, kar bi lahko imelo velike posledice na gospodarstvo, delovna mesta, zdravje in krajino samo,« so za OliveOilTimes povedali eni od proizvajalcev oljčnega olja, Coldiretti.

Proizvodnja oljčnega olja v Italiji po letih. Vir: Eurostat
Proizvodnja oljčnega olja v Italiji po letih. Vir: Eurostat


Podatki italijanskega Inštituta za agrikulturo in prehrano (ISMEA) temnim napovedim pritrjujejo. Zabeležili so velik padec proizvedenega oljčnega olja s skoraj 500.000 na 185.000 ton. Prav tako pa so pomanjkanje oliv lahko zaznali uporabniki olja, kateremu je maloprodajna cena v zadnjem času zrasla za dobrih 30 odstotkov, a še bolj se jih bo številka dotaknila, ko bodo od aprila naprej primorani kupovati in uporabljati tunizijsko oljčno olje.

Težave se zavedajo tudi v Evropski uniji, kjer so - za začetek - že zbrali ekipo strokovnjakov, ki bodo skušali zaustaviti širjenje smrtonosne bakterije, so zapisali na portalu Euronews.

Padec proizvodnje oljčnega olja v Italiji in EU od leta 2012 do 2017. Vir: Eurostat
Padec proizvodnje oljčnega olja v Italiji in EU od leta 2012 do 2017. Vir: Eurostat

Več iz rubrike