IMF zaskrbljen nad obeti za ameriško gospodarstvo

Mednarodni denarni sklad (IMF) v svoji analizi gospodarstva ZDA pritrjuje vladi predsednika Donalda Trumpa, da je trenutna gospodarska podoba izjemna in da bo takšna še kakšno leto, dolgoročno pa IMF svari pred nevzdržnostjo javnih financ zaradi davčnih olajšav, povečanja porabe in trgovinskih vojn.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Konec lanskega leta sprejete davčne olajšave so dale kratkoročno vzpodbudo gospodarstvu, ki je bilo že brez tega na dobri poti trdne rasti.

Vendar pa bodo davčne olajšave v desetletju zvezni proračun prikrajšale za 1500 milijard dolarjev, kongres pa je februarja za 300 milijard dolarjev povečal letno proračunsko porabo. Zaradi tega IMF napoveduje povečanje proračunskega primanjkljaja ZDA v letu 2019 na 4,5 odstotka celotnega bruto domačega proizvoda (BDP).

Tako velikega deleža primanjkljaja ni bilo od 60. let prejšnjega stoletja, ko je predsednik Lyndon Johnson povečeval porabo za vietnamsko vojno in izvajanje svojih socialnih programov.

Johnson je Američanom dal zdravstveno zavarovanje za upokojence in reveže. Trumpova vlada povečuje porabo za vojsko, čeprav država ni vpletena v večjo vojno, znižuje davke za stimulacijo stimuliranega gospodarstva in zmanjšuje porabo za socialne programe.

IMF meni, da bodo nižji korporacijski davki stimulirali investicije, ampak olajšave bodo v celoti najbolj koristile tistim, ki denarja ne potrebujejo, torej najbogatejšim.

Razlike v dohodkih in premoženju bodo zaradi njih še bolj narasle. Vendar pa ne gre le za problem ZDA, saj IMF meni, da je stimuliranje stimulirane ekonomije nevarno tudi za globalno ekonomijo.

IMF ZDA za letos napoveduje 2,9-odstotno gospodarsko rast, v letu 2019 naj bi bila ta 2,7-odstotna, leta 2020 naj bi se upočasnila na 1,9 odstotka, leta 2023 pa na 1,4 odstotka. Ameriški finančni minister Steven Mnuchin je sporočil, da se strinja s kratkoročno oceno IMF, glede srednjega in daljšega roka pa se projekcije razlikujejo. Razlika je seveda v tem, da projekcije IMF niso politične oziroma ideološke.

IMF za ozdravitev ameriške fiskalne podobe priporoča višje davke, kar se v času republikanskega predsednika ne bo zgodilo, še posebej ne v času predsednika Trumpa. Priporoča tudi zmanjšanje že tako nizkih zveznih pokojninskih ugodnosti.

IMF priporoča tudi dvig starostne dobe za upokojitev, ki je trenutno 66 let in dva meseca, uvedbo davka na ogljik in zaustavitev rasti stroškov zdravstva.

IMF med drugim opozarja tudi na Trumpove carine na uvoz jekla in aluminija v ZDA ter napovedi posebnih carin na uvoz iz Kitajske. Trump je sicer omenjal tudi že carine na uvoz avtomobilov.

IMF meni, da carine spodkopavajo globalni trgovinski sistem in bodo škodovale tudi ameriškemu gospodarstvu, saj se bodo druge države maščevale s svojimi carinami.

Več iz rubrike